دسته‌بندی نشده, وبلاگ

مقایسه چراغ زنون با هدلایت

مقایسه چراغ زنون با هدلایت

زمانی که اتومبیل های اولیه ساخته شدند چراغ های جلو نیز  ساختار ساده ای داشتند. اما بعدها با پیشرفت تکنولوژی، چراغ ها نیز پیشرفته تر شدند. در زمان های گذشته، نور چراغ های جلو برای روشن کردن جاده به طور مناسب،  به اندازه کافی پیشرفته نبودند.  توماس ادیسون اولین چراغ های جلوی بادوام اتومبیل را ساخته است. چراغ قدیمی ۵ درصد نور تولید می کند و بقیه انرژی به گرما تبدیل می شود. مقایسه چراغ زنون با هدلایت در این بخش بررسی می شود.

چراغ زنون

چراغ زنون چیست؟

زنون گازی بدون رنگ و بدون بو است. این گاز در وسایل مختلفی استفاده می شود. کاربردهای آن شامل بیهوشی،  فلش در عکاسی،  دستگاه های چاپگر و غیره استفاده می شود.  چراغ های زنون نوعی چراغ تخلیه گاز هستند.  این چراغ ها دارای نور زیادی بوده.  چراغ های زنون اغلب در جلوی اتومبیل کاربرد دارند.

اما قابلیت استفاده در منزل یا محل کار را نیز دارا هستند.  اگر به این چراغ ها با دقت نگاه کنیم در می یابیم که دارای جنسی شفاف است و درون آن گاز فشرده شده است. در انتهای آن الکترود تنگستن وجود دارد.  وقتی آتش می گیرد یک لرزشی با ولتاژ بالا جرقه می زند و گاز زنون یونیزه می شود.  این عمل جریانی بین الکترودها ایجاد می کند.

این گازها که در محفظه زنون هستند گرم می شوند و نوری ایجاد می شود.  نور ایجاد شده در ابتدای کار رنگی مایل به آبی یا بنفش کمرنگ دارد ولی بعد از گذشت چند دقیقه سفید می شود.  گاز زنون فقط برای مشتعل شدن استفاده می شود و گاز های دیگری هستند که وظیفه تولید نور را به عهده دارند.

ویژگی های چراغ زنون

چراغ زنون طبیعی تر است و به رنگ نور روز نزدیک تر است.  لامپ های زنون به دلیل گازی که در محفظه آن ها است زنون نام گذاری شده اند.  چراغ های زنون تفاوت های زیادی با هالوژن دارند.  زنون برای جاده مناسب است زیرا رنگ آبی ای تولید می کند که چشم را نمی زند.  این چراغ ها به عنوان چراغ های تخلیه با فشار زیاد معروف اند.

در کشور انگلستان این نوع چراغ ها قانونی نیستند.  هنگام خرید این چراغ ها باید به عواملی توجه کنید مانند:  چراغ های جلوی خودرو باید دارای تاییدیه باشند. این چراغ ها باید به درستی نگهداری شوند.  لامپ های زنون تا ده سال طول عمر دارند.  چراغ های زنون از هالوژنی ها پر نور تر هستند.

ویژگی زنون

لامپ هدلایت چیست؟

سیستم روشنایی ماشین، یکی از اصلی ترین عامل برای حفظ ایمنی به ویژه در شب است.  در بازار اتومبیل های امروزی تنوع زیادی در لامپ ها مشاهده می کنید. از هالوژن های معمولی تا لیزر های جدید و آینه تاشو برقی کیا سراتو در بازار امروزی پیدا می شود. این نوع لامپ مانند فانوس عمل نمی کند بلکه نور را در همه جهات ساطع می کند.

دیفیوزر بخش خارجی چراغ جلو است که جنس آن شیشه ای بوده. کارکرد آن این است که نور را به خوبی ساطع می کند و مانع آسیب دیدن لامپ های جلویی می شود.  چراغ های مه شکن به صورت مستقیم نمی تابند بلکه با زاویه ای رو به پایین می تابد. به همین دلیل دیفیوزر می تواند دارای اشکال مختلفی باشد.

ویژگی های لامپ هدلایت

چراغ های پارکینگ برای نشان دادن زوایای خودرو در جلو و عقب تولید شده اند. چراغ های نور پایین چراغ های اصلی خودرو هستند.  این چراغ ها جاده را به صورت مستقیم روشن می کنند و در بخش جلویی ماشین نصب می شوند.  آن ها دارای نور زیادی بوده.  ولی فقط برای فاصله های کوتاه مناسب هستند.

چراغ های نور بالا قابلیت روشن کردن تا فاصله های طولانی را نیز دارند. روشنایی آن ها حتی در سرعت های بالا بسیار مناسب است.  چراغ های مه شکن،  چراغ های اضافی هستند که در جلوی اتومبیل ها نصب می شوند.  این چراغ ها برای وضعیت های بد آب و هوایی مانند: طوفان،  برف و مه کاربرد دارند.

اگر چراغ های مه شکن را همراه با نور پایین و دوربین 360 درجه خودرو استفاده کنید راننده های دیگر دید خود را از دست خواهند داد.

لامپ هدلایت-

مقایسه چراغ زنون با هدلایت

در این بخش به مقایسه چراغ زنون با هدلایت می پردازیم. چراغ های هدلایت در اتومبیل ها رنگ سفید دارند. این چراغ ها از چراغ های هالوژن پرنور تر هستند. اما از چراغ های زنون پرنور تر نیستند. چون ال ای دی ها سایز کوچکی دارند در فضاهای کوچک هم کاربرد دارند. همچنین به تولیدکنندگان اتومبیل آزادی بیش تری می دهد.

  • میزان نور

در ال ای دی ها جریان الکتریکی از یک نیمه هادی رد می شود تا پرنور تر شده و پرتویی گسترده تر ساطع کند. ال ای دی ها نزدیک به 90 درصد بازده بیش تری نسبت به لامپ های رشته ای دارند. همچنین گرمای کم تری ایجاد می کنند. ال ای دی ها دوام بیش تری نسبت به هالوژن و زنون دارند. هرچند با گذشت زمان، نور آن ها کم تر می شود.

  • میزان انرژی مصرفی

چراغ های ال ای دی درحال تبدیل شدن به رایج ترین چراغ های جلو هستند. این لامپ ها در مقابل لامپ های دیگر انرژی کم تری استفاده می کنند.

  • طول عمر قیمت

همچنین عمری طولانی تر دارند و تولید زیاد آن ها باعث کاهش قیمت آن ها شده است. چراغ های زنون برعکس چراغ های هالوژن، رشته ندارند. به همین خاطر بیش تر از هالوژن ها دوام دارند. ولی دوام آن ها به اندازه ال ای دی نیست.

انرژی بیش تری در مقایسه با ال ای دی ها استفاده می کنند. آن ها گرمای بیش تری نسبت به ال ای دی ایجاد می کنند. به مرور زمان نورشان ضعیف تر می شود.

 

زنون با هدلایت

 

چراغ زنون بخریم یا هدلایت؟

خودرو های جدید به زودی به چراغ های ال ای دی مجهز می شوند. چراغ های جلوی اتومبیل ال ای دی بهتر از چراغ های هالوژن و زنون هستند. زیرا دوام بیش تری دارند و انرژی بیش تری استفاده می‌کنند. همچنین پرنور تر و باکیفیت تر هستند.

جمع بندی

چراغ های قدیمی بسیار کم نور بوده اند و همچنین بازده کم داشته و بیش تر از نور، گرما تولید می کردند. اما چراغ های امروزی بسیار پیشرفت کرده اند. بهترین نوع چراغ برای استفاده به عنوان چراغ جلو اتومبیل ها چراغ های ال ای دی هستند.  زیرا عمر طولانی،  بازده زیاد و نور زیادی دارند. برای تعمیر مانیتور وینکا  به سایت ما مراجعه کنید.

منبع

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *