دسته‌بندی نشده

معرفی پاور سانروف و کاربرد های آن

معرفی پاور سانروف

امروزه برخلاف گذشته خودروها ظاهر متفاوت تری پیدا کرده اند و دوربین 360 درجه خودرو در آن استفاده می شود. سانروف در اکثر خودروها به صورت گسترده در دسترس است و انواع مختلفی دارد. از این سقف های توکار برای بالا بردن قسمت پشتی پنل سقفی استفاده می کنند. این سقف ها برای  ورود و خروج هوا یا باز و بسته کردن سقف استفاده می شوند. سقف های توکار اسپویلر از انواع سانروف(پاور سانروف) هستند و به صورت چرخشی باز می شوند.

سانروف

سانروف چیست؟

سانروف، به پانل جامدی می گویند که به صورت دستی باز و بسته می شود. به ‌عبارت‌ دیگر سانروف، پانل فلزی ماتی است که به سمت بالا کج می‌ شود و می‌ توانید آن را بردارید. این پنل فلزی همرنگ بدنه خودرو مانند آینه تاشو برقی کیا سراتو طراحی می شود و شباهت زیادی به مونروف دارد. برخلاف مونروف می تواند از پنل جدا شود.

پاور سانروف چیست؟

پاور سانروف نوعی سیستم اتوماتیک است که دارای قابلیت شناسایی مانع بوده و سبب کارایی بیشتر می شود. بیشتر دارندگان خودروهای دارای سانروف همواره از باز ماندن سقف توکار هنگام ترک خودرو نگران هستند. وجود چنین تجهیزاتی این نگرانی را تا حد قابل توجهی کاهش می دهد. صنعت خودرو شاهد نوآوری های جدیدی بوده است. سانروف یا سقف های متحرک یکی از این نوآوری های جدید هستند. این تجهیزات به صورت ثابت و متحرک  مانند آینه تاشو برقی پژو 207 و 206 طراحی شده و به شکل الکتریکی و دستی کار می کند.

انواع سانروف

در بالاتر به این پرداختیم که سانروف چیست و در ادامه آن پاور سانروف چه معنایی دارد. حال در ادامه به بیان انواع سانروف می خواهیم بپردازیم که عبارت اند از:

 

انواع سانروف

 

  • Inbuilt sunroof

این نوع سانروف طراحی کاملا متفاوتی داشته و از ویژگی شیب‌ برخوردار است. در واقع این مدل از سقف توکار ترکیبی از سانروف پاپ و اسپویلر می باشد‌. این تجهیزات به صورت کامل باز می شوند. از دیگر قابلیت‌ های موجود در این سقف متحرک می توان به سرعت بالا در فرایند باز و بسته شدن اشاره کرد، تنها با فشردن دکمه، سانروف به صورت خودکار باز و بسته می شود. در طراحی اصلی این تجهیزات از یک پنل فلزی استفاده شده است که همرنگ خودرو می باشد.

  • Pop-pop sunroof

Pop-pop sunroof یکی دیگر از انواع سقف توکار است که از فناوری جدیدی برخوردار است.

  • Spoiler sunroof

Spoiler sunroof به نام سانروف کشویی نیز شناخته می شود شبیه به سقف های متحرک داخلی هستند اما تفاوت عمده ای باهم دارند. فرایند باز و بسته شدن این تجهیزات به صورت چرخش به عقب است و از آنجایی که بر روی سقف خودرو کج می شوند برای خودرو جمع و جور مناسب می باشند.

  • Panoramice sunroof

سانروف پانورامیک یکی دیگر از انواع سقف های متحرک است و به صورت چند پانلی طراحی شده و قسمت بزرگی از سقف را پوشش می دهد. در این صورت همه افرادی که در داخل خودرو قرار دارند می توانند از هوای تازه لذت ببرند. در این نوع سقف ها میزان دید به اکثر رسیده است بنابراین بخش اعظمی از سقف به صورت پلکسی گلاس یا شیشه ای طراحی شده است. این نوع تجهیزات نمایی واضح تر از محیط اطراف ارائه می کنند.

  • Solar sunroof

سانروف خورشیدی از فناوری های جدید است. این فناوری با محیط زیست سازگار بوده و سبب بهره وری سوخت می شود. عملکرد این تجهیزات شبیه به سایر سانروف ها می باشد. شیشه مات و نیمه شفاف به نظر می رسد  و به صورت واضح به بیرون دید ندارد.

  • Top-mount sliding sunroof

این مدل از سقف های متحرک را سانروف کشویی نامگذاری کرده اند. این تجهیزات محبوبیت بسیار زیادی دارند و شبیه به ریل هایی هستند که دو طرفه سقف نصب شده اند‌. این سانروف ها با پنل های شیشه ای ساخته شده و به دلیل برخورداری از بادگیرهای یکپارچه صدای باد را از بین می برند. این تجهیزات تقریبا می توانند بر روی هر ماشینی مانند مانیتور ساینا و کوییک نصب شوند و برای هر خودرو با اندازه سقف استاندارد ، مناسب هستند.

کاربرد پاور سانروف

طراحی سقف های متحرک در طول سال شاهد تغیرات زیادی شده است. این نوع سقف ها در روزهای گرم تابستان سبب خنک شدن فضای داخلی می شوند.  این قابلیت در خودروهای مدرن و آینه تاشو برقی پژو پرشیا مزایای زیادی به دنبال داشته است. به عنوان مثال سبب انتشار هوای تازه شده و نور خورشید را وارد کابین اتومبیل می کند. این تجهیزات مقاوم و ایمن هستند. پاور سانروف به طور اتوماتیک شروع به بستن سقف توکار می کند.

 

کابرد پاور سانروف

 

جمع بندی

برخی سانروف ها برای هواگیری در اتاقک خودرو طراحی شده اند. در بعضی مواقع امکان برداشتن کل پنل وجود دارد. برخی صفحات سقف های متحرک از جنس شیشه ای یا مات برخوردار هستند و برای توانایی تخلیه هوا استفاده می شوند.

منبع

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *