دسته‌بندی نشده

راهنمای جامع خرید و نصب کروز کنترل

راهنمای خرید کروز کنتزل

اگر شما هم اهل رفت و آمد و رانندگی های طولانی هستید ولی می خواهید در بزرگراه ها و جاده هایی با تعداد ماشین کمتر راحت باشید می توانید از کروز کنترل استفاده کنید. این محصول می تواند به پرهیز از زیرپا گذاشتن محدودیت های سرعت نیز کمک کند. کروز کنترل که بهترین انتخاب برای افزایش راندمان سوخت است، باید به درستی نصب و استفاده شود. در این مقاله شیوه صحیح نصب و استفاده از کروز کنترل  و دوربین 360 درجه خودرو را خواهید آموخت.

 

کروز کنترل

 

کروز کنترل چیست؟

کروز کنترل که به عنوان کنترل سرعت، فرمان کروز، اتوکروز یا تمپومات نیز شناخته می شود، سیستمی است که به طور خودکار سرعت یک وسیله نقلیه موتوری را کنترل می کند. این سیستم یک مکانیزم سرومکانیسمی است که دریچه گاز خودرو را بر عهده می گیرد تا سرعت ثابت شده توسط راننده را حفظ کند.

کروز کنترل قابلیتی است که اکنون در بسیاری از مدل های خودرو به صورت استاندارد ارائه می شود. بسیاری از رانندگان به دلیل راحتی استفاده از کروز کنترل ترجیح می دهند با وسیله نقلیه ای رانندگی کنند که کروز کنترل روی آن نصب شده است. اگر زیاد اهل رفت و آمد هستید، کروز کنترل به شما امکان می دهد با سرعت ثابت رانندگی کنید.

کروز کنترل وسیله ای الکترونیکی است که به راننده وسیله نقلیه اجازه می دهد تا پدال گاز را با سرعتی مشخص قفل کند و پای خود را از روی پدال بردارد. کروز کنترل طوری طراحی شده است که در جاده ها بدون توقف مکرر، پیچ ها یا مانورهای رانندگی مورد نیاز استفاده شود.

اجزای کروز کنترل عبارتند از:

  • واحد کنترل فرمان

این قسمت وظیفه کنترل فرمان را بر عهده داشته و می تواند به هنگام مواجهه با موانع مختلف مسیر حرکت ماشین را تغییر جزئی دهد. البته ویژگی تغییر جزئی مسیر حرکت در جاده هایی با تعداد ماشین کمتر عملکرد مناسبی دارد و در جاده های شلوغ با موانع بسیار استفاده از این ماژول توصیه نمی شود.

 

واحد کنترل فرمان

 

  • واحد کنترل الکتریکی

ریزپردازنده ECU کروز کنترل ورودی را از پارک سوئیچ و سنسورهای مختلف دریافت می کند تا پارامترهای عملکرد خودرو را پیدا کند. سپس سیگنال هایی را به محرک دریچه گاز ارسال می کند تا موقعیت سوپاپ دریچه گاز را تنظیم کند و سرعت کروز حفظ شود.

  • عملگر

هنگامی که خودرو بیش از حداقل سرعت کروز (معمولاً 40 کیلومتر در ساعت) کار می کند، کلید ON کنترل کروز فشار داده می شود و سیستم عملیاتی می شود. هنگامی که خودرو به سرعت کروز مورد نظر رسید، دکمه SET فشار داده می شود.

عملکرد سیستم کروز کنترل

راننده باید سرعت خودرو را به صورت دستی افزایش دهد و از دکمه ای برای تنظیم کروز کنترل روی سرعت فعلی استفاده کند. کروز کنترل سیگنال سرعت خود را از میل محرک چرخان، کابل سرعت سنج، سنسور سرعت چرخ از دور موتور یا پالس های سرعت داخلی که به صورت الکترونیکی توسط خودرو تولید می شود، دریافت می کند. اکثر سیستم‌ها استفاده از کروز کنترل را زیر یک سرعت مشخص مجاز نمی‌دانند.

معمولاً در حدود 25 یا 30 مایل در ساعت یا 40 یا 48 کیلومتر در ساعت می توان از کروز کنترل استفاده کرد. این وسیله نقلیه با کشیدن کابل دریچه گاز با یک شیر برقی، یک سروومکانیسم خلاء یا با استفاده از سیستم های الکترونیکی تعبیه شده در خودرو (کاملا الکترونیکی) در صورت استفاده از سیستم “drive-by-wire” سرعت مورد نظر را حفظ می کند.

تمام سیستم های کروز کنترل باید قابلیت خاموش شدن صریح و خودکار را داشته باشند که راننده بتواند ترمز را فشار دهد و اغلب نیز کلاچ را فشار می دهد. کروز کنترل اغلب شامل یک ویژگی حافظه برای از سرگیری سرعت تنظیم شده پس از ترمز و یک ویژگی ساحلی برای کاهش سرعت تنظیم شده بدون ترمز است. هنگامی که کروز  درگیر است، هنوز هم می توان از گاز برای شتاب دادن به خودرو استفاده کرد، اما پس از رها شدن پدال، خودرو تا رسیدن به سرعت تعیین شده قبلی کاهش می یابد.

در جدیدترین خودروهای مجهز به کنترل الکترونیکی و آینه تاشو برقی پژو پرشیا دریچه گاز، کروز کنترل را می توان در سیستم مدیریت موتور خودرو ادغام کرد. سیستم های مدرن تطبیقی شامل توانایی کاهش خودکار سرعت در هنگام کاهش فاصله تا خودروی جلویی یا محدودیت سرعت است

 

عملکرد سیستم کروز

 

آیا کروز کنترل را می توان بر روی همه خودروها نصب کرد؟

امکان نصب کروز کنترل پس از فروش بر روی هر خودرویی وجود دارد. خودرو معمولاً برای فعال کردن ویژگی‌های تعبیه شده در ماژول کروز کنترل فقط به یک سوئیچ کنترل نیاز دارد.

چرا کروز کنترل را بر روی خودروی خود نصب کنیم؟

ویژگی کروز کنترل برای به حداقل رساندن خستگی رانندگان در حین رانندگی در مسافت های طولانی، با نگه داشتن خودرو در سرعت ثابت و بدون ورودی دستی طراحی شده است. راننده نیازی به فشار دادن پدال گاز ندارد و اجازه دارد پای خود را شل کند. در واقع مزایای کروز  دلیلی است که باید آن را بر روی خودرویتان نصب کنید.

نحوه نصب کروز کنترل بر روی خودرو

اگر ماشین قدیمی است که برای کنترل تمام عملکردهای مرتبط با موتور به وسایل الکترونیکی متکی نیست، می توانید یک کیت پس از فروش نصب کنید. اما نصب چنین کیتی در خودروهای مدرن به دلیل تجهیزات الکترونیکی پیچیده تقریبا غیرممکن می شود.

نصب این سیستم در خودروهای جدید و آینه تاشو برقی پژو 207 و 206 فرآیند پیچیده ای است زیرا باید با وسایل الکترونیکی سر و کار داشته باشید و همچنین استفاده از کروز کنترل به نصب سخت افزار نیاز دارد. بنابراین، این کار فقط در زمان ساخت خودرو قابل انجام است. علاوه بر این، اگر سعی کنید یک کیت پس از فروش نصب کنید، ممکن است ضمانت ارائه شده توسط OEM (سازنده تجهیزات اصلی) را باطل کنید. علاوه بر این، استفاده از کیت کروز پس از فروش توصیه نمی شود زیرا ممکن است ایمنی را به خطر بیندازد.

خودروهایی که به تازگی به بازار عرضه شده اند به جز چند مدل پایه به کروز کنترل مجهز هستند. بنابراین، به جای سرمایه‌گذاری در مقاوم ‌سازی یک سیستم، بهتر و مطمئن‌تر است که این پول را صرف خرید خودرویی با سیستم داخلی کنید.

 

نحوه نصب کروز کنترل

 

کلام پایانی

در این مقاله کروز کنترل و چگونگی نصب و استفاده از آن در آینه تاشو برقی جک اس 3 را بررسی کردیم. برای اطلاع از آخرین قیمت و دریافت این ماژول در کوتاه ترین زمان ممکن و با بهترین کیفیت با ما تماس بگیرید. اگر درباره نحوه عملکرد کروز کنترل سوالی دارید می توانید آن را در قسمت نظرات از ما بپرسید.

 

منبع

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *