دسته‌بندی نشده

دنده اتوماتیک خودرو بهتر است یا دنده دستی؟

مقایسه دنده اتومات و دستی خودرو

همان طور که می دانید گیربکس خودرو ها به دو نوع دستی و اتوماتیک تقسیم می شود. گیر بکس دستی به وسیله کلاچ کار می کند و شما نمی توانید بدون استفاده از کلاچ دنده را جا به جا کنید یا سرعتتان را تغییر دهید. این مسئله در خودروهایی با گیربکس اتوماتیک وجود ندارد و به علت عدم وجود کلاچ شما می توانید به راحتی دنده را عوض کنید و سرعت خود را تغییر دهید؛ بنابراین می توان گفت تغییر سرعت و آینه تاشو برقی پژو پرشیا ٬با استفاده از دنده اتوماتیک خودرو بسیار راحت تر است. اما سوالی که پیش می آید این است که کدام یک از این دنده ها بهتر هستند؛ اتوماتیک یا دستی؟ در ادامه به این سوال پاسخ خواهیم داد. با ما همراه باشید.

منظور از دنده اتومات خودرو چیست؟

خودرو هایی که دارای دنده اتومات هستند، تنها با یک گیربکس تولید می شوند. این مسئله به این معنا است که شما در خودروی خود هیچ پدالی که مربوط به گیربکس باشد نخواهید داشت. می توان گفت در این مدل از خودرو ها کلاچ تعبیه نشده است. در خودرو هایی که دنده اتومات دارند، از قرقره یا تسمه برای تعویض دنده استفاده می شود؛ به همین علت تغییر سرعت خودرو بسیار راحت تر انجام می شود.

خودرو های اتوماتیک می توانند دنده شما را نسبت به سرعت و جاده تغییر دهند. رانندگی با دنده های اتومات بسیار راحت تر است و کنترل بیشتری در هنگام رانندگی به شما ارائه می دهد. دو نوع دنده اتومات در بازار موجود است که عبارتند از:

  • دنده اتومات سنتی: این مدل گیربکس با استفاده از مبدل گشتاور به موتور وصل می شود.
  • دنده اتومات دو کلاچه: این مدل از دنده برای تغییر سرعت و درگیر شدن به یک جفت کلاچ نیاز دارد.

دنده اتومات خودرو

علائم روی دنده اتومات خودرو

معمولا روی دنده یا در کنار آن حروف و علائمی نوشته شده است که هر یک از آن ها دارای معنای خاصی هستند. این علائم هر یک وظیفه خاصی از گیربکس را به شما نمایش می دهند. در ادامه معنای هر یک از این علائم را به شما می گوییم:

حرف P در دنده اتومات

این حرف به معنای پارک است و می توان از آن به عنوان دنده مخصوص ترمز نیز یاد کرد. در این زمان دنده های درون گیربکس به طور کامل قفل خواهند شد و چرخ ها قادر به حرکت نخواهند بود. البته بهتر است از این دنده به عنوان ترمز دستی استفاده نکنید، زیرا دنده پارک نمی تواند چرخ های عقب را قفل کند و ممکن است در زمان روشن کردن خودرو برای شما مشکل ایجاد شود.

علامت N

این علامت به معنایNEUTRAL  یا خلاص است. در این زمان گیربکس در حالت خلاص قرار می گیرد. زمانی که خودرو را پارک کرده اید و قصد خروج از آن را دارید، می توانید خودرو را در حالت NEUTRAL  قرار دهید. در این حالت شما می توانید چرخ ها را بچرخانید و عقب و جلوی خودروی شما کاملا آزاد خواهند بود. این دنده در خودروهای اتومات درست شبیه به دنده خلاص در گیربکس های دستی است.

علامت n

علامت R روی دنده اتومات

حرف R روی دنده اتوماتیک خودرو به معنای REVERSE یا همان دنده عقب است. زمانی که از دنده مخصوص پارک به دنده عقب می روید، چرخ های عقب درگیر می شوند و خودرو به راحتی به سمت عقب حرکت می کند. البته دقت داشته باشید نباید در حالت دنده عقب استارت بزنید زیرا بسیار خطرناک است و در بسیاری از خودرو های اتومات این کار به طور کلی ممکن نخواهد بود.

حرف  Dدر دنده های اتوماتیک

حرف D به معنای حالت رانندگی یا DRIVE  است. در این دنده شما می توانید خودروی خود را به سمت جلو حرکت دهید. زمانی خودرو در حالت رانندگی قرار دارد، با ایجاد فشار روی پدال گاز، دنده قدرت را از پدال به موتور خودرو وارد می کند و زمانی که سرعت شما بالا تر می رود، دنده را بیشتر می کند. همچنین وقتی که سرعت خودرو کم می شود، این حالت می تواند دنده ها را پایین آورد. از این حالت دنده اغلب در بزرگراه ها یا مسافت های طولانی که دور موتور به صورت ثابت است، استفاده می شود.

حرفd در اتومات

معنای حرف  L روی دنده اتومات

اغلب آخرین حرفی که روی دنده نوشته می شود، حرف L است. این حرف نشان دهنده دنده سنگین در خودرو می باشد. در برخی از خودرو ها به جای حرف  L از M استفاده می شود که هر دو به یک معنا هستند و تنها تفاوت آن ها تعویض سرعت به صورت دستی در حرف M است. از این حالت دنده اغلب در محیط هایی که صعبور العبور هستند یا وضعیت جوی نامناسبی دارند، استفاده می شود.

رانندگی با دنده دستی بهتر است یا اتوماتیک؟

همان طور که در بالا گفتیم رانندگی با دنده اتومات به شدت راحت تر از گیربکس دستی است. این مسئله به این دلیل است که شما به طور مداوم نیاز به تعویض دنده نخواهید داشت و هر وقت نیاز به تغییر سرعت بود، گیربکس خود به خود سرعت را کم یا زیاد می کند. همچنین در زمان رانندگی با خودرو های اتومات، تسلط بیشتری برای شما فراهم می شود و شما می توانید هر دو دست خود را روی فرمان قرار دهید؛ به همین دلیل می توان گفت رانندگی با خودرو هایی که از گیربکس اتومات استفاده می کنند، ایمن تر است. در ادامه برخی دیگر از مزایای دنده اتوماتیک خودرو را برای شما بازگو خواهیم کرد:

دنده اتومات یا دستی

رانندگی آسان برای همه

کار با گیربکس اتوماتیک بسیار راحت است و همه افراد می توانند از آن استفاده کنند. معمولا افرادی که آماتور بودند در زمان استفاده از گیر بکس های دستی به سختی های فراوانی می افتادند و ممکن بود چندین بار خودرو را خاموش کنند و حتی در زمان رانندگی هول شوند و حادثه بی آفرینند. به همین علت رانندگی با گیربکس اتومات حتی برای افراد آماتور راحت تر است.

قدرت بیشتر روی چرخ ها

زمانی که از گیربکس دستی روی خودرو استفاده می شود، مقدار محدودی قدرت در هر دنده به چرخ ها می رسد و همین مسئله موجب سخت تر شدن رانندگی می شود. اما در زمان رانندگی به وسیله دنده های اتوماتیک شما می توانید قدرت بیشتری به چرخ ها منتقل کنید و هیچ نوع سختی و فشاری روی شما نباشد.

قدرت روی چرخ ها| دنده اتوماتیک خودرو

عدم تاخیر در خودروهای اتومات

با استفاده از دنده و گیربکس اتومات شما می توانید بدون هیچ تاخیری، سرعت خود را کاهش یا افزایش دهید. اما در زمان استفاده از گیربکس های دستی شما باید ابتدا کلاچ را فشار دهید، سپس دنده را عوض کنید و پس از آن سرعت خودرو را به سرعت دلخواه خود برسانید و همین مسئله به شدت روی سرعت شما تاخیر ایجاد خواهد کرد. در دنده های اتومات ارتباطی مستقیم میان چرخ ها و دور موتور وجود دارد؛ در حالی که در دنده های دستی این ارتباط به وسیله کلاچ برقرار می شود.

نگهداری راحت تر

گیربکس های اتومات نیاز  و آینه تاشو برقی کیا سراتو به تعویض مایع به صورت منظم دارند و شما باید در فواصل زمانی دقیق مایع درون آن ها را تعویض کنید؛ اما قطعات آن ها خیلی کمتر خراب می شود و به همین علت نیازی نیست که  تمامی سیستم دنده را تعویض کنید. در صورتی که بتوانید به شکل مناسب این گیربکس ها را نگه داری کنید، تا مدت ها بدون نیاز به تعویض برای شما کار خواهند کرد.

سرقت کمتر خودرو های اتومات

خودرو های اتوماتیک اغلب امنیت بیشتری دارند و به همین علت بسیار کمتر مورد سرقت قرار می گیرند. برخی سارقان ممکن است کار با گیربکس اتومات را بلد نباشند و در زمان سرقت نتوانند خودرو را راه بیندازند و همین مسئله می تواند موجب عدم به سرقت رفتن این خودرو ها شود.

سرقت ماشین اتومات

هنگام رانندگی با دنده اتومات چه کارهایی نباید انجام داد؟

در زمان رانندگی با خودروهای اتومات برخی کارها را نباید انجام دهید. این کارها عبارتند از:

  • خلاص کردن دنده در زمان حرکت: زمانی که در حرکت هستید و خودرو را خلاص می کنید، به میزان زیادی کنترل شما بر خودرو از بین می رود و فشار بسیار زیادی نیز به شیر های برقی خودروی شما نیز وارد خواهد شد.
  • استفاده از دنده خلاص برای لانچ کردن: زمانی که می خواهید خودرو را از یک حالت به حالت دیگر تغییر دهید، نباید از دنده خلاص استفاده کنید؛ زیرا این کار به میزان زیادی به موتور خودروی شما آسیب می رساند.
  • تعویض حالت دنده در زمان حرکت: در زمان حرکت اگر می خواهید حالت دنده را تعویض کنید، باید به طور کامل توقف کنید و سپس حالت دنده خود را تغییر دهید. توجه داشته باشید، تغییر دنده در زمان حرکت می تواند به شدت خطر آفرین باشد و کنترل شما را از بین ببرد.
  • خلاص کردن دنده در زمان توقف های کوتاه: بهتر است زمانی که در ترافیک هستید یا پشت چراغ قرمز قرار می گیرید دنده را خلاص نکنید؛ زیرا این کار می تواند به میزان زیادی به موتور و گیر بکس شما آسیب برساند.

برای این که دنده و گیربکس شما خراب نشود بهتر است به موارد بالا عمل کنید. وینکا سرویس می تواند به طور کامل به شما در خصوص نگه داری و سرویس دنده اتوماتیک خودرو و دوربین 360 درجه خودرو کمک کند و با استفاده از مواد مرغوب و باکیفیت به سرویس این قطعه بسیار مهم در خودرو های اتوماتیک بپردازد.

منبع

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *