وبلاگ

انواع لوازم مصرفی خودرو چیست؟

لوازم-مصرفی-خودرو

انواع لوازم مصرفی خودرو به کالاهایی گفته می شود که برای مدت محدودی کاربرد خاصی دارند. پس از استفاده از این موارد، ممکن است در آینده دیگر مورد استفاده قرار نگیرند. این اقلام به دلیل فرسودگی، نیاز به تعویض منظم دارند. چند نمونه از این موارد عبارتند از روغن موتور، روغن ترمز، پیچ، تسمه دینام، فیلترهای روغن و هوا که پس از مدتی استفاده، لازم است برای تعویض آنها اقدام نمود.

منظور از لوازم مصرفی خودرو

اما مواد مصرفی خودرو چیست؟ فیلترهای روغن، بنزین و هوا، تیغه های برف پاک کن، سیالات فرمان و انتقال قدرت، لاستیک ها، شمع ها، تسمه ها، سیم ها، لنت ترمز و سایر قطعاتی مشابه آن، در دسته بندی کالاهایی هستند که به دلیل فرسودگی باید به طور مرتب تعویض می شوند.

 

لوازم مصرفی خودرو

انواع لوازم مصرفی خودرو

همانطور که در بالاتر گفتیم٬ خودرو دارای یک سری لوازم هست که به آن ها لوازم مصرفی می گوییم و  آینه تاشو برقی جک اس 3 یک وسیله مصرفی حساب نمی شود.حال برای آنکه بیشتر در مورد انواع لوازم مصرفی خودرو آشنا بشیم٬ در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

روغن موتور خودرو

یکی از مواردی که در سلامتی موتور خودرو نقش مهمی دارد، روغن موتور است. از نظر تاریخی، اصطکاک می تواند به نتایج مطلوبی مانند ایجاد آتش منجر شود، اما به مرور زمان با پیشرفت های تکنولوژیک مدرن و در صنعت خودروسازی، کارشناسان متوجه شدند که اصطکاک بین قطعات، باعث آسیب می شود. در صنعت خودرو، قطعاتی وجود دارند که با کنار هم قرار گرفتن موتور را تشکیل می دهند.

نزدیکی قطعات موتور فولادی خودرو، با وجود اصطکاک زیاد، سرعت پردازش و عملیاتی بالا و عملکرد آنها در محیط بسته، نیازمند آنالیزور یا مایعی است تا در کوتاه ترین زمان، به آنالیز قطعات موتور پرداخته و سیستم موجود را روغن کاری نماید.

تمام روغن های صنعتی، از جمله روغن موتور از نفت و سایر مواد افزودنی ساخته می شوند. ابتدا مایعی به نام روغن پایه از نفت خام در پالایشگاه ها استخراج می شود که وقتی با مواد خاصی مخلوط می شود، روغن موتور را ایجاد می کند. این یکی از انواع لوازم مصرفی خودرو است که نقش موثری در بهبود عملکرد ماشین دارد.

 

روغن موتور خودرو |انواع لوازم مصرفی خودرو

روغن هیدرولیک ماشین

در خودروها و ماشین های هیدرولیک و آینه تاشو برقی کیا سراتو، با استفاده از روغن هیدرولیک، نیرو از یک سر به سر دیگر منتقل می شود. این یک سیال غیر قابل تراکم است. وظیفه اصلی این روغن، انتقال نیرو است. توابع مهم دیگر عبارتند از حفاظت از اجزای هیدرولیک ماشین، ایجاد محیطی مناسب برای انتقال حرارت، محیط آب بندی، روان کننده و مقاوم در برابر آتش، خواهند بود.

روغن ترمز از لوازم مصرفی خودرو

روغن ترمز، یک مایع هیدرولیک است که سه کار مهم را انجام می دهد. ابتدا به جابجایی قسمت ‌های مختلف سیستم ترمز کمک خواهد کرد تا زمانی که پدال ترمز را فشار می‌ دهید، سرعت خودرو کاهش یافته یا به طور کامل متوقف شود.

اما چگونه یک مایع ساده می تواند به توقف خودرو کمک کند؟! روغن ترمز در داخل سیلندر اصلی ذخیره می شود. هنگامی که پدال ترمز را فشار می دهید، سیلندر اصلی، روغن ترمز را از طریق خطوط ترمز به سمت کالیپرهای ترمز می فرستد.

کالیپرها، لنت ‌های ترمز شما را روی روتورها می ‌فشارند و روتورها اصطکاک را روی چرخ‌ ها اعمال می‌ کنند که باعث کاهش سرعت آنها می ‌شود. بسته به مدت و شدتی که پدال ترمز را فشار می دهید، سرعت ماشین شما را کاهش می دهد یا آن را به طور کامل متوقف می کند. به لطف روغن ترمز، فشار کم، عکس العمل زیادی را به دنبال دارد.

روغن ترمز همچنین تمام قسمت های متحرک داخل سیستم را روغن کاری می کند و از زنگ زدگی و انواع دیگر خوردگی محافظت می نماید. این سیال نیز از مهم ترین انواع لوازم مصرفی خودرو به شمار می آید.

روغن واسکازین خودرو

روغن دنده، روان کننده ای است که به طور خاص، برای گیربکس های دستی خودرو، دیفرانسیل ها، گیربکس ها و جعبه های انتقال استفاده می شود. این به پیشرانه کمک می کند تا روان کار کرده و از قطعات داخلی حیاتی در سیستم دنده خودرو، در برابر سایش و آسیب حرارتی محافظت می کند.

این در حالی است که روانکاری ناکافی می تواند منجر به خوردگی، خراشیدگی و سوراخ شدن اجزای مهم پیشرانه شود. این خرابی می تواند عملکرد خودرو را  مانند مانیتور ساینا و کوییک به خطر بیندازد و در نهایت منجر به تعمیرات پرهزینه شود.

فیلتر روغن با کیفیت

یک فیلتر روغن، قسمتی از قطعات موتور ماشین است که روغن را فیلتر می ‌کند. این دستگاهی است که معمولاً برای کارکرد نرم موتور بسیار مهم است. وظیفه فیلتر این است که تمام ناخالصی ها یا اجسام آلوده را از روغن موتور پاک کند. اگر ذرات کوچکی از مواد سخت وارد جریان نفت شوند، می توانند به قطعات حیاتی ماشین آلات ساییده شوند و خیلی سریعتر فرسوده شوند.

برای مثال، اگر یکی از این ذرات خاک یا تراشه‌های ریز سنگ به اندازه کافی بزرگ باشد، می‌ تواند در بخشی از موتور جای بگیرد و حرکت پیستون یا بسته شدن سوپاپ را متوقف کند. این می تواند عواقب جدی بر عملکرد کلی موتور داشته باشد و مشکلاتی را ایجاد کند که برای اصلاح آنها هزینه زیادی را نیاز دارد.

 

فیلتر روغن |انواع لوازم مصرفی خودرو

فیلتر هوای مناسب برای خودرو

موتورهای احتراق داخلی یا فیلتر هوا، نیاز به جریان ثابت هوا دارند. جریان موجود در خودرو، جزئی از مخلوط سوخت و هوا است که در سیلندرها می سوزد. این بایستی همواره تمیز باشد تا ذرات کثیفی به موتور نرسند و ایرادی ایجاد نکنند.

فیلتر هوا، در سیستم ورودی هر خودرو وجود دارد. اگر این فیلتر کثیف شود، ممکن است مقدار هوای مخلوط کاهش یافته و موتور با مخلوط غنی کار کند. همچنین این احتمال می رود که مصرف سوخت افزایش یابد و رسوبات کربن در سیلندرها تشکیل شود و غیره.

برای جلوگیری از این اتفاق، فیلتر هوا باید طبق دستورالعمل تعویض شود، اما با توجه به میزان آلودگی و گرد و غبار هوا در یک منطقه خاص، شرایط عملیاتی و سبک رانندگی، می تواند متفاوت باشد. یک راننده متوسط فیلتر هوا را هر 10000 کیلومتر عوض می کند.

فیلتر بنزین از قطعات مهم خودرو

فیلتر بنزین، بخش مهمی از سیستم موتور است. زیرا قادر است موتور خودرو، در مقابل آلودگی های مضر، مراقبت نماید. این فیلتر، ذرات آلودگی و زنگ زدگی مربوط به سوخت را از بین برده و مانع ورود آنها به موتور می شود. هنگامی که آلودگی ها، حتی ذرات ریز زنگ زدگی به موتور وارد شوند، می توانند ایجاد ساییدگی کرده و به سیستم کلی موتور، آسیب وارد کنند.

فیلتر بنزین، در روان حرکت کردن بنزین به سوی موتور کمک کرده و باعث می شود تا انژکتورها نیز تمیز بمانند. در نهایت این می تواند قدرت بیشتری در خودرو را فراهم کرده و مسافتی که ماشین می تواند بپیماید را افزایش دهد.

لنت ترمز مرغوب

لنت ‌های ترمز، یک بخش کلیدی ترمز هستند، زیرا اجزایی به شمار می آیند که با روتورهای ترمز خودرو تماس برقرار می‌ کنند و فشار و اصطکاک را وارد می نمایند. آن ها دیسک ‌های صاف و کوچکی هستند که می ‌توانید درست در پشت چرخ ‌های خودروها ببینید.

هنگامی که بر روی روتور ترمز، فشار و اصطکاک ایجاد می شود، می تواند در حرکت چرخ موثر بوده و آن را آهسته و یا متوقف کند. هنگامی که چرخ ها از حرکت می ایستند، وسیله نقلیه نیز حرکت نمی کند. اگرچه نقش لنت ترمز به عنوان قطعات ترمز بسیار ساده است، اما بدون آنها، ترمز کامل صورت نمی گیرد.

 

لنت ترمز

شمع موتور متناسب با خودرو

شمع ها باید به طور مرتب بررسی و تعویض شوند و همچنین بسته به موتور به درستی انتخاب شوند. آنها از نظر تعداد الکترود (یک یا دو)، ابعاد و ارزش حرارتی متفاوت هستند. به عبارت ساده، شمع ها باید به طور دقیق برای یک موتور خاص، توسط سازنده شمع انتخاب شوند.

خطا در این موضوع می تواند منجر به اختلال در فرآیند جرقه زدن و احتراق سوخت در سیلندرها گردد. طبیعتاً در صورت استفاده از شمع های نامناسب، عمر موتور کاهش می یابد. همچنین باید هر 20000 تا 30000 کیلومتر، سیم های جرقه زنی فشار قوی را تعویض کنید و به تعمیر مانیتور وینکا مراجعه کنید. این کار سیستم جرقه زنی، احتراق موثر و احتراق کامل مخلوط سوخت و هوا را امکان پذیر می کند.

منبع

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *