وبلاگ

راه های افزایش امنیت خودرو

افزایش امنیت خودرو

برای افزایش امنیت خودرو نکات زیادی وجود دارد که بهتر است آن ها را در نظر بگیرید تا از دزدیده شدن خودرو یا تصادفات تا حد امکان جلوگیری کنید. چرا که تصادفات یکی از دلایل اصلی مرگ و میر و جراحات در سراسر جهان است. بنابراین با رعایت کردن چند نکته اساسی، می توان از بسیاری از حوادث مربوط به وسایل نقلیه جلوگیری کرد. رانندگان باید همیشه به خاطر داشته باشند که ایمنی حرف اول را می‌زند. برخی از ویژگی های خودرو که در افزایش ایمنی تاثیرگذارند، عبارتند از: کمربند ایمنی، ترمز اضطراری خودکار، خرید و نصب کیلس استارت و …

 

ماشین خود را ضد سرقت کنید

یادگیری نحوه جلوگیری از دزدیده شدن خودرو بسیار ساده تر از ردیابی آن پس از سرقت است. برخی از دستگاه های پیشرفته برای این کار وجود دارند. اما با اقداماتی به صرفه نیز می‌توان از سرقت جلوگیری کرد و باعث افزایش امنیت خودرو شد. در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد:

 • همیشه درهای خود را قفل کنید. اگر عادت دارید هنگام پیاده شدن شیشه ها را باز می‎گذارید، مطمئن باشید یک روز ماشین شما دزدیده می‌شود. اگر هر بار که از ماشین پیاده شدید، شیشه ها را بالا بدهید و درها را قفل کنید، تا حد زیادی از دزدیده شدن خودرو جلوگیری خواهید کرد.
 • اگر جز افرادی هستید که صبح ها هنگام روشن کردن خودرو، آن را برای گرم شدن رها می‌کنید، با این کار خظرناک راه را برای سارق ساده می‌سازید. به جای این کار، یک استارت از راه دور (کیلس استارت) نصب کنید. این استارت، ماشین را از راه دور روشن می‌کند. اما به آن اجازه تعویض دنده را نمی‌دهد. بنابراین دور زدن با خودرو غیر ممکن است. در ضمن با ردیابی موقعیت مکانی خودرو می‌تواند به شما کمک کند تا در صورت به سرقت رفتن وسیله نقلیه، مکان آن را پیدا کنید. با دزدگیر هوشمند خودرو، لازم نیست نگران دزدیده شدن ماشین خود باشید. این دزدگیر هنگام ایجاد مشکل هشدار می‌دهد.
 • یکی از گزینه های مقرون به صرفه و رایج در این اقدامات، استفاده از قفل فرمان است. قفل، روی فرمان شما قلاب می‌شود و با یک کلید مخصوص در جای خود قفل می‌گردد. بنابراین اگر کسی بخواهد ماشین را بچرخاند، بازوی بلند قفل فرمان به شیشه جلو برخورد می‌کند.

 

جلوگیری از سرقت ماشین

 

چند راه ساده برای بهبود ایمنی خودرو

امنیت خودرو فقط به جلوگیری از سرقت خلاصه نمی‌شود. بلکه امنیت راننده و سرنشینان خودرو نکته ی بسیار مهمی است که باید به آن توجه کرد. در دهه های اخیر، خودروسازان پیشرفت های چشمگیری در افزایش امنیت خودرو داشته اند. از کمربند ایمنی و کیسه هوا گرفته تا سیستم های تشخیص نقاط کور و دوربین های پشتیبان. وسایل نقلیه بسیار ایمن تر از گذشته هستند. نکات ایمنی مهمی وجود دارد که باید برای افزایش سطح امنیت خودرو خود در نظر بگیرید:

 • تلفن همراه خود را کنار بگذارید.
 • چراغ های ترمز و چراغ های جلو خود را بررسی کنید.
 • لاستیک های با کیفیت را برای خودرو خود انتخاب کنید.
 • اگر شما یا راننده دیگری نیاز به یدک کش یا نیاز به امداد خودرو دارید، نگه داشتن تلفن همراه در حین رانندگی مشکلی ندارد. با این حال، هرگز نباید هنگام رانندگی از تلفن خود استفاده کنید! اگر نیاز دارید در حالی که پشت فرمان هستید با شخصی صحبت کنید یا پیام ارسال کنید، یا از یک سرنشین بخواهید این کار را برای شما انجام دهد یا منتظر بمانید تا بتوانید از خودرو بیرون بیایید.
 • اگرچه بازدید منظم از مکانیکی، بسیاری از مسائل را برطرف می‌کند، اما همچنان باید به وسیله نقلیه خود توجه کنید. بنابراین، توجه داشته باشید که به طور دوره‌ای اطراف وسیله نقلیه خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که چراغ‌های جلو و چراغ‌های ترمز به خوبی کار می‌کنند.
 • لاستیک های باکیفیت می‌توانند کنترل خودرو و افزایش امنیت خودرو را بهبود بخشند و فاصله ترمز را کاهش دهند. بنابراین، سرمایه‌گذاری روی خرید لاستیک‌های با کیفیت یکی از بهترین راه‌ ها برای اطمینان از ایمنی شما در حین رانندگی است.
 • در فصل زمستان هنگام بارش برف و یخبندان، بایستی از یخ شکن و زنجیر چرخ روی لاستیک ها استفاده کنید. این کار خطر لغزش یا انحراف به مسیر ها را کاهش می‌دهد. همچنین در صورت ترافیک احتمال تصادف و آسیب به سرنشینان خودرو به حداقل می‌رسد.

 

نکات لازم برای افزایش امنیت خودرو با جلوگیری از تصادفات

یک بخشی از امنیت خودرو مربوط به جلوگیری از تصادفات است. امروزه ایمنی خودرو فراتر از کیسه هوا و ترمزهای ضد قفل است. ویژگی های ایمنی پیشرفته، که در حال حاضر در خودروهای معمولی و لوکس رایج هستند، می‌توانند به جلوگیری از تصادف کمک کنند. در ادامه به ذکر تعدادی از نکات می‌پردازیم که اطلاع از آن ها می‌تواند برای شما مفید باشد.

 

 • ترمز اضطراری خودرو

وجود این ویژگی در خودرو باعث می شود، هنگامی که خطر تصادف را حس می‌کند، ترمز را به طور خودکار اعمال ‌کند. بنابراین این ترمز می‌تواند به جلوگیری از تصادف کمک کند. یا اثرات آن را کاهش دهد.

 

 • سیستم نظارت نقطه کور

این سیستم، وجود وسایل نقلیه دیگر را که راننده ممکن است در خطوط مجاور نبیند، تشخیص می‌دهد. در واقع زمانی که راننده در حال تلاش برای تغییر مسیر است، اگر خودرویی در نقطه کور باشد، سیستم یک هشدار صوتی ارائه می‌کند. سیستم های ارتقا یافته همچنین می‌توانند فرمان و ترمز را برای جلوگیری از تصادف دستکاری کنند. هشدار خروج از خط به راننده کمک می‌کند تا خودرو را در خط تعیین شده خود نگه دارد. این کار منجر به افزایش امنیت خودرو و سرنشینان می‌شود.

 

 • هشدار خروج از خط

این ویژگی به رانندگان هنگامی که به خط دیگری مایل شده اند، با صدای بوق یا لرزش فرمان هشدار می‌دهد. کروز کنترل سرعت مشخصی را که توسط راننده مشخص شده است حفظ می‌کند. در عین حال خودرو را در فاصله ای دور از خودروی جلویی نگه می‌دارد.

 

 • بررسی مایعات خودرو

مایعاتی که در خودرو وجود دارند را بررسی کنید و در صورت کم بودن، به آن ها اضافه کنید. همچنین وجود هر گونه نشتی را باید چک کنید. مایعاتی که باید در خودرو چک شوند عبارتند از: مایع ترمز، خنک کننده رادیاتور، روغن موتور و روغن گیربکس.

 

جلوگیری از تصادف | امنیت خودرو

 

سایر راه های افزایش امنیت خودرو

اولین قدم برای ایمنی وسیله نقلیه، رانندگی ایمن یا استفاده از خودرو ایمن است. افراد حاضر در بازار وسایل نقلیه، می توانند از گزارش هایی که اطلاعاتی در مورد میزان ایمنی یک خودروی خاص ارائه می‌دهد، استفاده کنند. شما به راحتی می‌توانید اطلاعات مربوط به خودروها و موتورسیکلت ها به همراه استانداردهای ایمنی توصیه شده مانند کیسه های هوای جانبی و تکنیک های خاص ساخت را پیدا کنید. به عنوان یک قاعده کلی، هر چه وسیله نقلیه جدیدتر باشد، ایمن تر خواهد بود.

همچنین رعایت احتیاط های توصیه شده افزایش امنیت خودرو، مانند بستن کمربند ایمنی و نصب صحیح صندلی های خودرو بسیار مهم است. توصیه های خاص معمولا در کتابچه راهنمای مالک خودرو یافت می‌شوند و ممکن است در قسمت هایی که به راحتی قابل مشاهده هستند، چاپ شوند. علاوه بر نکات ایمنی فنی خودرو، سایر نکات ایمنی مانند رانندگی آهسته در شرایط نامناسب و نظارت بر ترافیک اطراف نیز می‌تواند خطر تصادف را کاهش دهد. صرف نظر از فصل، آب و هوا خطرات عمده ای برای ایمنی خودروی شما ایجاد می‌کند. لاستیک ها در شرایط گرم ممکن است آسیب ببینند. بنابراین فشارسنج لاستیک در دسترس داشته باشید.

اطمینان حاصل کنید که لاستیک های شما همیشه به درستی باد می‌شوند تا از فشار بیشتر جلوگیری شود. باتری ماشین نیز می‌تواند تحت تاثیر شرایط گرم قرار بگیرد، بنابراین سایه بهترین راه حل برای جلوگیری از این امر خواهد بود. کارکرد ایده آل برای باتری و افزایش امنیت خودرو، تا دمای 80 درجه بوده و به ازای هر 15 درجه افزایش، عمر باتری را به نصف کاهش می‌دهد.

همچنین روغن موتور ممکن است در ماه های تابستان به توجه بیشتری نیاز داشته باشد. همچنین احتمال نشت آن افزایش می‌یابد، بنابراین مطمئن شوید که آن را از نزدیک زیر نظر دارید.

 

راه های بهبود ایمنی خودرو

 

اقدامات لازم برای جلوگیری از تصادف

همه افراد باید با واقعیت روبرو شوند. تصادف اتفاقی است که همیشه رخ می‌دهد. هنگامی که با خودرو خود تصادف می‌کنید، ممکن است به دنبال تعمیر و آسیب های خودرو و همچنین افزایش احتمالی حق بیمه خود باشید. افزایش امنیت خودرو می‌تواند کمک زیادی به حفظ امنیت شما و خانواده شما کند. به چند علت تصادف و نکات لازم برای جلوگیری از وقوع آن ها در ادامه خواهیم پرداخت:

 

 • تصادف هایی که از عقب ماشین اتفاق می افتند

برخورد  از پشت خودرو یک دلیل رایج برای وقوع تصادف است. برای جلوگیری از این تصادفات و افزایش امنیت خودرو رعایت این نکات ضروری می‌باشد.

1-فاصله خود را تا خودرو جلویی حفظ کنید.

2-از موقعیت هایی که شما را مجبور به استفاده ناگهانی از ترمز می‌کند  اجتناب کنید.

3-هرگز چشم خود را از جاده برای خوردن غذا یا کار با تلفن همراه دور نکنید.

 

 • تصادف در اثر برخورد با موانع

تلفات و آسیب های یک خودرو شامل برخورد با موانع جاده، حیوانات و واژگونی می‌شود. کمک برای جلوگیری از آن ها کار دشواری نیست. در آب و هواهای گوناگون احتیط کنید. حتی اگر شما تنها خودروی داخل جاده باشید، با سرعتی رانندگی کنید که به شما امکان می‌دهد کنترل خود را حفظ کنید. سرعت خود را پایین نگه دارید. بیش از دو دهه است که بیشتر تصادفات رانندگی در اثر سرعت غیر مجاز بوده است. حتی اگر کسی اطراف شما نباشد، شما موظف به رعایت سرعت مجاز هستید.

 

 • تصادف با ماشین پارک شده

یکی دیگر از دلایل رایج آسیب خودرو، برخورد با یک وسیله نقلیه پارک شده است. چه ماشین خود را در پارکینک یا در جاده پارک کنید، باید اقداماتی را انجام دهید تا از برخورد و تصادف با ماشین پارک شده جلوگیری کنید.

1-در شلوغ ترین قسمت پارکینگ پارک نکنید. در عوض فضایی دور از ترافیک سنگین را انتخاب کنید.

2-فضا را به حداکثر برسانید و همیشه در مرکز یک نقطه پارک کنید.

3-اگر وسیله نقلیه خود خیلی نزدیک به خط پارکینگ است، تغییر مکان دهید. این کار کمک می‌کند تا اتومبیل شما توسط دیگران برخورد نکند.

4-اگر مکان لازم برای پارک خودرو دارید، از آن استفاده کنید. کارهای گفته شده وقتی که از خودرو استفاده نمی‌کنید، باعث افزایش امنیت خودرو می‌شود.

 

نکات ایمنی خودرو که باید رعایت شود

 

جمع بندی

همیشه افزایش امنیت خودرو مقوله ی مهمی برای همه کسانی که دارای وسیله نقلیه هستند، بوده است. امنیت خودرو را می‌توان از نظر تصادف و سرقت یا نکات فنی در نظر گرفت. در طول رانندگی همیشه باید جانب احتیاط را رعایت نمود تا بتوان از بروز هر نوع حادثه ای جلوگیری کرد. حتی با وجود این که وسایل نقلیه مدرن از امکانات ایمنی بیشتری برخوردار هستند، تصادفاتی که به دلیل نقص مکانیکی ایجاد می‌شوند هنوز رخ می‌دهند.

رانندگی در شب به دلیل کاهش توانایی بینایی همیشه خطرناک تر است. گفته می‌شود، اگر چراغ های جلو یا عقب شما به درستی کار نکنند، احتمال تصادف به طور چشمگیری افزایش می‌یابد.

اگر ماشین خود را به طور منظم بررسی کنید، به افزایش ایمنی کمک زیادی کرده اید. لاستیک ها برای ایمنی رانندگی شما بسیار حیاتی هستند. با چک کردن ایمنی تایرها به راحتی می‌توان از بروز حادثه جلوگیری کرد. به لاستیک های خود نگاهی بیندازید. رانندگی روی لاستیک بیش از 10 سال ، بدون در نظر گرفتن کارکرد آن ها، ایمن نیست. در ضمن میزان باد لاستیک ها باید به طور منظم چک شود.

ترکیدن لاستیک ها می‌تواند خطرات زیادی را به همراه داشته باشد. خودروسازان با اقدامات ایمنی با فناوری های پیشرفته خودروهای خود را تجهیز می‌کنند. این فناوری ها شامل سیستم های کمکی هستند که از سنسورها و دوربین 360 درجه خودرو برای جلوگیری از تصادف و افزایش امنیت خودرو استفاده می‌کنند. این سیستم ها می‌توانند مانع از حرکت در یک خط دیگر (با تنظیم فرمان) یا استفاده از ترمزها برای کاهش امکان تصادف شوند. در نهایت اقدامات زیادی برای افزایش ایمنی خودرو از نظر تصادفات و سرقت وجود دارد که باید تمام آن ها را رعایت کنید.

منبع: firstcar

وینکاسرویس

سوالات متداول

 

 • چه راهکارهایی برای افزایش امنیت خودرو وجود دارد؟

امنیت خودرو شامل جلوگیری از دزدیده شدن و جلوگیری از تصادفات می‌شود. به همین دلیل برای هر کدام از آن ها راهکارهای مختلفی وجود دارد. به عنوان مثال برای جلوگیری از سرقت خودرو می توانید از قفل فرمان، کیلس استارت و … استفاده کنید. برای جلوگیری از تصادفات و کاهش خسارت می توانید ماشین خود را مرتب به متخصص نشان داده و از تجهیزات مناسب برای خودرو استفاده کنید. در این مقاله به طور مفصل درباره آن ها صحبت کرده ایم.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *