وبلاگ

پولیش خودرو چیست؟

پولیش خودرو چیست

امروزه به دلیل استفاده زیاد افراد از خودرو، ممکن است با فرسودگی قطعات یا مشکلاتی در ظاهر آن مواجه شوند. ابزار مختلفی برای برطرف کردن این مسائل طراحی و تولید شده است. پولیش در حقیقت  راهی  برای زیبایی و تغییر جلوه اتومبیل ‌ها است. باران‌ های اسیدی، شستشوی اتومبیل با شوینده‌ های غیراستاندارد، شستشو با آب سخت، آفتاب‌ سوختگی یا سوختگی ‌های ناشی از شعله و در اوقاتی که سطح رنگ خودرو بی‌کیفیت بوده و در برخورد با هرگونه گرد و غبار و سنگ ‌ریزه‌ خطوطی روی ماشین ایجاد شود عواملی هستند که با پولیش خودرو برطرف خواهند شد. درنتیجه بهترین و مناسب ‌ترین اقدام برای از بین بردن خطوط و ناصافی‌ های سطحی استفاده از انواع پولیش است.

 

پولیش چیست؟

پولیش خودرو یک ترکیب مایع ساینده ملایم است که برای تمیز کردن، صاف کردن و افزایش درخشندگی رنگ خودرو طراحی شده است. با گذشت زمان، رنگ و روکش شفاف روی ماشین شما، خراش‌ های کوچک، علائم و زبری میکروسکوپی ناشی از اکسید شدن ایجاد می ‌کند. درنتیجه این امر باعث می‌ شود رنگ براق، کسل‌کننده، قدیمی و غیر جذاب به نظر برسد.

دوستداران خودرو در همه ‌جا می ‌دانند که با محصولات و دانش مناسب، می ‌توان ظاهر خودرو را تا حد زیادی بازسازی کرد. یکی از این محصولات پولیش خودرو است. پولیش خودرو به بهترین وجه توسط یک پولیش برقی یا بافر مداری استفاده می‌ شود، ماده پولیش در بطری مشخصی ساخته ‌شده و روی پد کاربرد فوم پولیش‌ ها پخش می ‌گردد. سپس به‌ آرامی روی رنگ ماشین ماساژ داده ‌شده و عیوب را صاف می‌ کند و درخشش کارخانه را به ماشین برمی‌ گرداند. از مزایای استفاده از انواع پولیش خودرو می‌ توان از ایجاد درخشندگی بیشتر، حفاظت در برابر اشعه و تابش خورشید، کاهش هزینه رنگ، صرفه‌ جویی در زمان، استفاده آسان و درنهایت از بین بردن خش ‌ها و خطوط سطح بدنه ماشین نام برد.

 

انواع پولیش ماشین

 

 

انواع پولیش خودرو

پولیش‌ ها برحسب کاربرد و نوع کارایی در انواع مختلفی طراحی و تولید می ‌شوند. در این قسمت به تعریف و تشریح برخی از انواع پولیش خواهیم پرداخت.

 1. پولیش زبر: یکی از انواع پولیش‌ ها ، پولیش زبر بوده که زبری آن قابل قیاس با سمباده بسیار نرم است. البته استفاده مدام از این نوع پولیش باعث خرابی و از بین رفتن رنگ اصلی خودرو می‌ شود. گاهی پیش‌آمده که بعد از استفاده از پولیش زبر، رنگ ماشین به حالت مات درآمده و براقی خود را از دست می‌ دهد. در این زمان بهتر است از کمی پولیش نرم روی آن استفاده شود. پولیش زبر برای محو کردن خراش ‌های عمیق استفاده می ‌شود.
 2. پد پولیش: از انواع پدهای مخصوص پولیش‌کاری، برای اجرای سریع و مؤثر استفاده می ‌شود. آن‌ ها در اندازه ‌ها و طرح‌ های مختلفی چون وول پدها، پد پولیش روتاری، اوربیتال، پدهای فومی و مایکرو فایبر طراحی و تولید می ‌شوند. در هنگام خرید پد پولیش باید به سایز پد منطبق با صفحه پلیت دقت شود.
 3. پولیش نرم: یکی دیگر از انواع پولیش خودرو که در بازار لوازم مربوط به وسایل نقلیه، موجود بوده پولیش نرم است. این پولیش با قدرت ساییدگی کمتر برای شفافیت و جلای رنگ بدنه استفاده خواهد شد. این پولیش‌ ها اصولاً کرمی و سفیدرنگ هستند. پولیش نرم، خود به دو نوع پولیش تمیزکننده و واکسی تقسیم می ‌شود.
 4. پولیش تمیزکننده: این پولیش زیرمجموعه پولیش نرم بوده و از ترکیب پولیش نرم و ماده ‌ای مانند شامپو به حالت اسپری موجود است. مزیت استفاده از پولیش تمیزکننده همان ‌طور که از نامش پیدا است علاوه بر از بین بردن خط و خش سطحی، باعث تمیزی و شفافیت سطح بدنه خودرو خواهد شد. برای استفاده از پولیش تمیزکننده کافی است اسپری با یک اسفنج، روی محل موردنظر کشیده شود.
 5. پولیش واکس: این پولیش در بازار به ‌صورت محلول، اسپری و مایع عرضه می‌ شود. پایه آن ترکیبی از پولیش بدنه و پولیش نرم بوده که موجب شفافیت رنگ و از بین بردن خطوط سطحی خواهد شد.

 

روش های مختلف پولیش خودرو

پولیش ‌کاری به‌ منظور یکدست و براق کردن رنگ خودرو، همچنین از بین بردن خط و خش‌ های روی سطح بدنه به دو صورت دستی و ماشینی انجام می‌ شود.

 

 • پولیش دستی

برای  پرداخت قسمت تورفته و گود شده  و زمانی که ‌ترمیم خراش در یک لبه شکسته وجود داشته باشد، می ‌توان از پولیش دستی استفاده کرد. برای این منظور به دو پارچه تمیز برای تمیزکاری و پولیش نیاز است. کمی پولیش روی محل مورد نظر قرار داده و یک پارچه روی آن قرار دهید.  با دست روی آن کمی فشار داده و با سرعت یکنواخت و مداوم به مالش آن از روی پارچه بپردازید.

حواستان باشد برای مالش پولیش، یک نوع از حرکت دست را استفاده نمایید. حرکت دست، خود می‌ تواند به‌ صورت دایره ‌وار یا رفت و برگشتی باشد. حواستان باشد از هردو حرکت به ‌صورت هم‌ زمان با هم استفاده نکنید. برای از بین بردن خراش‌ ها بهترین حالت حرکت دست عمودی بوده است. بعد از اتمام کار پولیش‌ کاری با یک حوله تمیز مرطوب روی سطح بکشید.

البته برخی کارشناسان پیشنهاد می‌ کنند که بعد پولیش، خودرو را بشویید. لازم به یادآوری است که برای این کار سعی کنید از بهترین نوع پولیش و دستمال‌ های نانو یا میکرو فیبر استفاده کنید.

 

 • پولیش ماشینی یا با دستگاه

برای این کار باید مراحل را به ترتیب انجام داد تا به نتیجه مناسب و دلخواه رسید. ابتدا نوع پولیش بوده که به ‌هیچ ‌وجه در این زمینه کم‌ کاری یا صرفه‌ جویی نکنید. در شروع کار همانند پولیش دستی ماشین را شسته و مایع پولیش را روی دستمالی نرم مالیده و روی محل به‌ آرامی و فشار کمی بمالید.

لازم به ذکر است که نیاز به خیس شدن کامل دستمال نیست. بعد از انجام این مراحل شروع به کار اصلی با دستگاه پولیشر نمایید. دستگاه را به‌ آرامی به بدنه خودرو نزدیک کرده و پولیش‌ کاری کنید. استفاده از این نوع پولیش‌ کاری با پولیش‌ کاری دستی متفاوت بوده، بنابراین بهتر است حرکت آن را به ‌صورت خطی و طولی انجام دهید. یادتان باشد با دستگاه پولیشر، به شیوه دایره‌ وار کار پولیش را انجام ندهید.

 

تفاوت پولیش خودروهای سفید و مشکی رنگ

پولیش ماشین ‌های سفید و مشکی به یک صورت و با یک مواد نباید انجام شود. باید پولیش هر خودرو را به‌ تناسب رنگ آن انتخاب کرده و خریداری نمود. در ابتدای کار برای پولیش هر دو ماشین باید به‌خوبی شسته و تمیز شوند تا گردوغبار و کثیفی روی بدنه قرار نگیرد.

سپس با مواد مخصوص شروع به پولیش‌کاری نمایید و در نهایت برای ماندگاری و براق شدن بیشتر رنگ خودرو می‌ توان از واکس مخصوص استفاده نمود. به‌طورکلی فراموش نکنید واکس و پولیش ماشین سفید با مشکی کاملاً متفاوت بوده و نمی ‌توان از یک مواد برای هر دو آن ‌ها استفاده نمود.

 

نکات مهم پولیش ماشین

 

نکات مهمی که هنگام پولیش خودرو باید بدانید

شاید به تصور بسیاری از افراد پولیش‌ کاری خودرو کار آسانی است، اما نمی ‌توان آن را کاملاً درست تصور کرد. چرا که باید این کار با تمام ظرافت و دقت انجام گیرد. اگر پولیش‌ کاری دقیق انجام شود رنگ خودرو به جلا و شفافیت زیبا و جذابی خواهد رسید. زمانی که فرد قصد پولیش قسمتی یا تمام سطح بدنه خودرو خود را داشته باشد، باید برای بهتر انجام دادن آن نکاتی را مورد توجه قرار داده و رعایت کرد. این نکات عبارت است از:

 • شست و شوی کامل خودرو
 • تست اولیه روی درپوش صندوق ‌عقب یا رکاب خودرو
 • از مقدار کمی پولیش روی پد استفاده شود.
 • تنها به یک طریق پولیش انجام شود.
 • با شتاب‌ زدگی و عجله پولیش‌کاری نکنید.
 • تعویض پد پولیش را بعد از یک یا دو دفعه
 • استفاده از بهترین نوع مواد پولیش، پد و واکس

 

تفاوت واکس و پولیش چیست؟

استفاده از واکس و پولیش خودرو، هردو به ‌منظور تمیز و براق کردن ماشین است. اما مواد پایه و عملکرد نهایی آن با همدیگر کاملاً متفاوت است. اصولاً واکس، یک‌ لایه به رنگ خودرو اضافه کرده و از سطح رنگ محافظت می‌ کند. درصورتی‌ که پولیش، یک ‌لایه از سطح رنگ بر می‌ دارد. به همین دلیل کارشناسان توصیه می ‌کنند بعد از پولیش ‌کاری، بهتر است یک‌ لایه واکس روی سطح زده شود تا از آن محافظت گردد.

در حقیقت می‌ توان گفت واکس به ‌منظور محافظت از رنگ خودرو و از بین بردن خط و خش‌ ها استفاده می ‌شود، اما پولیش، خودرو را در مقابل اشعه ‌ی نور خورشید و باران‌ های اسیدی آسیب‌پذیرتر می‌ کند. تفاوت دیگر واکس و پولیش در این بوده که واکس برای همه رنگ ‌ها قابل‌استفاده است، اما پولیش را نمی ‌توان برای همه رنگ ‌های خودروها استفاده نمود. زمانی که قرار است پولیش‌ کاری انجام شود، تمام لایه ‌های مصنوعی روی رنگ پاک می ‌شود اما برای واکس نیاز به این کار نخواهد بود.

 

معایب پولیش ماشین

 

آیا پولیش ماشین برای بدنه مضر است؟

زمانی که خودرو تحت تأثیر عواملی چون آفتاب ‌سوختگی، زنگ ‌زدگی سطح بدنه، خط و خش ‌هایی بر اثر تماس با اشیا و خس و خاشاک قرار بگیرد یا  اینکه با موادی چون شوینده ‌های قوی و ساینده، فضولات پرندگان، بنزین، گازوئیل، روغن ترمز، چربی ناشی از دود اتومبیل و آلودگی ‌های مختلف تماس یابد مطمئناً از کیفیت رنگ خودرو کاهش خواهد یافت.

برای رفع این مسائل و برگرداندن کیفیت رنگ، پولیش خودرو پیشنهاد مناسب و خوبی خواهد بود. البته بعد از بیان این مزایا سؤالی برای برخی اتفاق می‌ افتد که آیا انجام پولیش برای بدنه ماشین مضر است؟ برای پاسخ به این سؤال باید بیان داشت که اساس کار پولیش اگر به‌دفعات مکرر در طول زمان کوتاهی نباشد مشکلی برای خودرو نخواهد داشت. البته پولیش باید به‌درستی و با ابزار کار باکیفیت و مناسب، همچنین تکنیسین متخصص و مجرب  انجام شود.

 

سخن آخر

دلیل استفاده از پولیش خودرو از بین بردن انواع مختلف آسیب ‌دیدگی‌ های سطحی روی بدنه مانند: باقی‌ ماندن رنگ، سائیدگی و ماتی رنگ خودرو، خطوط سطحی روی بدنه است. امروزه به دلیل کاهش هزینه‌ های جانبی از رنگ کردن خودرو و صرفه‌ جویی در زمان از آن استفاده می ‌شود. پولیش ‌ها بر اساس نوع کاربری، در انواع مختلفی تولید شده ‌اند. پولیش و تجهیزات آن به نسبت جلایی که به خودرو می‌ دهد قیمت بالایی ندارد، اما قیمت نهایی آن بر اساس کیفیت و کارایی تعیین خواهد شد.

حال که تا انتهای مقاله همراه ما بودید، خوشحال می شویم که از سایر مقالات وینکا سرویس که عرضه کننده انواع تجهیزات خودرو همچون مانیتور فابریک وینکا، قاب مانیتور فابریک اندروید، آینه تاشور برقی پژو پرشیا، و … است؛ دیدن کنید.

 

سوالات متداول

 • پولیش خودرو چیست؟

پولیش خودرو یک ترکیب مایع ساینده ملایم است که برای تمیز کردن، صاف کردن و افزایش درخشندگی رنگ خودرو طراحی شده است.

 • آیا پولیش ماشین انواع مختلفی دارد؟

بله انواع مختلف پولیش عبارتند از: پولیش زبر، پولیش نرم، پولیش واکس و پولیش تمیزکننده.

 

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *