وبلاگ

آشنایی با جامپ استارتر خودرو

جامپ استارتر خودرو

جامپ استارترها ساده ترین راه برای راه ‌اندازی وسیله نقلیه با باتری خالی هستند و می ‌توانند بهترین ابزار اضطراری در وسیله نقلیه شما باشند. موتورهای احتراق داخلی، برای شروع کار به انرژی خارجی نیاز دارند. برای چرخاندن میل‌ لنگ و تأمین انرژی یک موتور، از یک استارتر استفاده می ‌شود. جامپ استارتر خودرو در قسمت میانه، بین محفظه گیربکس و فلایویل نصب خواهد شد. استارت خودکار خودرو شامل یک موتور جریان مستقیم (DC) و شیر برقی بوده و سبب مقاومت بیش ‌از حد در هنگام استارت زدن موتور می ‌شود.

می‌توان گفت: جامپ استارترهای خودرو به عنوان یک دستگاه جرقه زنی اضطراری، بیمه جرقه برای دارندگان خودرو بوده و سازگاری محیطی آن بسیار مهم است. در محیط دمای پایین، ظرفیت شارژ و شارژ باتری بسیار کاهش می ‌یابد و باتری به طور غیرمستقیم در حالت اتلاف برق قرار می ‌گیرد که در مناطق سردسیر رایج است. می توان از آن به عنوان چراغ قوه استفاده کرد. خرابی جرقه خودرو همیشه بسیار ناگهانی است. وجود استارت قابل حمل در خودرو می‌ تواند نقش بیمه ‌ای داشته باشد و در هزینه نجات خودرو صرفه جویی کند. اگر صاحب خودرو در یک منطقه سردسیر هستید، خرید یک استارت قابل حمل نیز برای جلوگیری از توقف خودرو به دلیل دمای پایین انتخاب خوبی است.

 

جامپ استارتر چیست

 

جامپ استارتر خودرو چیست؟

حتماً برای شما هم اتفاق افتاده یا دیده‌اید که  باطری ماشین ضعیف شده و با سختی روشن می ‌شود. در این زمان است که وسیله‌ ای به نام جامپ استارتر خودرو به کمک می ‌آید. این وسیله دستگاهی کاملاً الکترونیکی و اتوماتیک بوده که در کمتر از چند ثانیه برق 12 ولتی را به کل ماشین هدایت می‌ کند. در حقیقت جامپ استارترها به عنوان یک پاور بانک که وظیفه ‌اش شارژ مجدد است عمل می ‌کند. برای استفاده از این دستگاه اورژانسی و حیاتی ابتدا به شارژ آن توسط آدابتور پرداخته و سپس کابل ‌های متصل به باطری را به جامپ استارتر وصل می ‌کنید. با این روند ماشین با یک استارت روشن خواهد شد. همان‌طور که دیدید کار با این دستگاه بسیار آسان است.

البته قابل ذکر است که برخی افراد تصور می ‌کنند جامپ استارتر باطری شارژ می‌ کند اما این‌گونه نیست. این دستگاه تنها چند شوک به باطری خودرو می‌ دهد تا به حرکت درآید. جامپ استارترها قبل از اولین استفاده نیاز به شارژ دارند و هر بار که از آن ‌ها استفاده می ‌کنید باید مطمئن شوید که شارژ کافی دارند. فقط برای اطمینان، توصیه می‌ کنیم پس از هر بار استفاده به ‌طور کامل شارژ کنید. همیشه اطمینان حاصل کنید که جامپ استارتر را در مکانی با تهویه مناسب شارژ می‌ کنید و حداقل 1 ساعت پس از اتمام شارژ کامل قبل از شروع به حرکت خودرو صبر کنید.

 

ساختار داخلی جامپ استارتر خودرو

جامپ استارتر خودرو مانند یک قلب تپنده عمل می ‌کند. این دستگاه ساده ‌ترین راه برای روشن شدن خودرو در زمان خالی بودن باطری بوده و همچنین بهترین ابزار اضطراری در وسیله نقلیه خواهد بود. تنها تفاوتی که در طراحی فیزیکی ظاهری تمامی  جامپ استارتر خودرو  به چشم می ‌خورد این است که همگی به‌گونه‌ ای طراحی ‌شده ‌اند که شبیه پاور بانک ‌ها هستند. آن‌ ها روکش لاستیکی دارند و بسیار جمع‌ و جور هستند، یک LED در چراغ ‌قوه داشته و بسیاری از آن ‌ها چندین خروجی USB دارند.

 

ویژگی های جامپ استارتر

از ویژگی‌ ها و مزایایی که یک جامپ استارتر خودرو می ‌تواند داشته باشد می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ظرفیت شارژ بالا
 • حالت چراغ قوه
 • پشتیبانی از خودروهای بنزینی تا 5 لیتر و خودروهای دیزلی تا 3 لیتر
 • جریان حداکثری
 • کیف حمل
 • قابلیت آزمودن باطری
 • ولتاژ 24 ولتی برای ماشین ‌های سنگین
 • قطب ‌نما
 • چکش اضطراری
 • آلارم هشدار برای زمانی که کابل ‌ها اشتباه وصل می‌ شوند.
 • چراغ هشدار
 • داشتن پورت USB
 • نمایشگر عددی میزان شارژ
 • خروجی 12 ولتی
 • سیستم حفاظتی
 • مقاومت در برابر دمای بالا
 • پوشش عایقی سطح دستگاه

 

ویژگی و کاربرد جامپ استارتر

 

سایر نام ها برای  جامپ استارتر خودرو

این دستگاه در بین مردم با نام‌ های مختلف شناخته می‌ شود. این اسامی عبارتند از:

 • استارتر امدادی
 • پاور بانک استارتر
 • باطری کمکی استارتر
 • باطری کمکی راه انداز
 • باطری یدکی استارتر
 • استارتر ماشین
 • استارتر برقی

 

انواع استارترهای خودرو

همان‌طور که می ‌دانید، استارتر خودرو یک وسیله الکتریکی است که برای راه اندازی و توقف مطمئن اتومبیل استفاده می شود. همانند رله، استارتر برق را خاموش و روشن کرده و برخلاف رله، از ولتاژ پایین و جریان اضافی محافظت می کند.

جامپ استارترهای خودرو با انواع گوناگون، قدرت متفاوت و امکانات در بازار موجود است. این دستگاه‌ های خودکار و الکترونیکی به ‌طورکلی به دو صورت قابل‌حمل و پلاگینی هستند. جامپ استارترهای پلاگینی قابل‌ حمل نبوده و بعد از استفاده در همان منطقه باید آن را به شارژ متصل کرده تا برای دفعات بعدی شارژ شوند.

اما جامپ استارترهای قابل ‌حمل که با نام استارتر باکس هم مطرح می شوند، به ‌راحتی قابل ‌حمل هستند. پیشنهاد کارشناسان برای خرید انواع استارترها مدل قابل‌حمل آن است. البته می‌ توان جامپ استارترهای خودرو را از لحاظ کارکرد به سه گروه برقی، پنوماتیک و هیدرولیکی تقسیم ‌بندی نمود.

استارت برقی معمولاً در موتورهای بنزینی و دیزلی استفاده می ‌شود. این جامپ استارترها از یک آهنربا یا موتور DC و یک شیر برقی استارت متصل به بالای آن تشکیل‌ شده‌ اند. هنگامی‌که جرقه‌ زنی را روشن می ‌کنید، برق DC به یک شیر برقی که پینیون را با چرخ‌ دنده حلقه استارت روی فلایویل متصل می کند، تأمین می ‌شود. استارتر پنوماتیکی معمولاً در موتورهای دیزلی و بنزینی سنگین استفاده می ‌شود. این شامل یک مخزن فشار، کمپرسور هوا و توربین دنده‌ ای است. هنگامی‌ که هوای فشرده از محفظه آزاد می ‌شود، توربین و مجموعه چرخ‌ دنده ‌ها را در فلایویل می ‌چرخاند.

هیدرولیک موتورهای دیزلی با 6 تا 16 سیلندر از جامپ استارتر هیدرولیک استفاده می‌ کنند. این موتورهای استارتری بدون جرقه بوده و ایمن‌ تر از انواع دیگر هستند. این سیستم شامل؛ پمپ‌ ها، شیرها، مخازن، فیلترها و آکومولاتورهای پیستونی می شود. این موتور بر اساس مفهوم موتور پیستونی محوری کار می ‌کند که قادر به تولید گشتاور بالا بدون توجه به دما است.

 

شما می‌توانید برای مشاوره رایگان و سفارش محصول با ما تماس بگیرید.

 

راهنمای خرید جامپ استارتر خودرو

باتری مهمترین عامل در عملکرد پرش استارت است و  بر همه چیز تأثیر می گذارد. به طور کلی برای انتخاب و خرید یک جامپ استارتر مفید به مواردی چون طول عمر کلی دستگاه، حداکثر ظرفیت تقویت کننده جامپ استارتر، تعداد پرش هایی که می‌ توان در هر بار شارژ انجام داد، مدت زمانی که جامپ استارتر می تواند بین شارژها قرار گیرد، توانایی آن در مقاومت گرما و رطوبت در نظر گرفته می ‌شود.

زمانی که راننده یا صاحب خودرو قصد خرید نوعی از جامپ استارتر خودرو را دارد، باید این قبیل ویژگی ‌ها را مدنظر قرار دهد و بر اساس آن به انتخاب و خرید این دستگاه بپردازد. در این قسمت به تشریح کامل این موارد خواهیم پرداخت:

 • کابل‌ها: راه اتصال جامپ استارتر به خودرو کابل است. بنابراین در نظر گرفتن طول، جنس و قطر آن حائز اهمیت است. کابل‌ های مناسب، سیم‌ های ضخیم مسی هستند که طول متوسطی دارد. ممکن است شما این کابل ها را با اندازه 35 فوت هم دیده باشید اما 15 فوت مناسب ‌ترین کابل است. در ضمن هرچه ضخامت سیم بیشتر باشد از قدرت بیشتری نیز برخوردار است. بر اساس نظر کارشناسان خودروهایی با باطری بزرگ‌تر به یک کابل سنج 4 تا 6 نیاز دارد.
 • توان: توان بیشتر باعث خواهد شد تا دستگاه سریع‌تر شارژ شود. البته این گزینه در قیمت‌ گذاری هم بسیار تأثیرگذار است. شارژرهای باطری‌ های معمولی اصولاً 2 آمپری است و حدود 12 الی 24 ساعت برای شارژ کامل زمان نیاز دارد.
 • اینورتر: جامپ استارتر خودرو گاها به‌جای یک اینورتر هم عمل می‌ کند. اینورترها دستگاه تبدیل‌کننده ‌ای هستند که ولتاژ مستقیم DC را به یک ولتاژ متناوب AC تبدیل می‌ کنند. جامپ استارتر اینورتری در بدنه خود یک پریز برق به همراه دارد. این نوع از دستگاه‌ ها برای افرادی که در محیط و شرایط مختلف چادر می ‌زنند و شب را به صبح می ‌رسانند مناسب است.
 • چراغ های اضطراری: برخی از جامپ استارترهای خودرو به چراغ‌ های اضطراری مجهز هستند و در مواقعی که افراد در جای تاریکی گیرکرده باشند بسیار مناسب است. البته در کنار این برخی دیگر از جامپ استارتر خودرو با یک چراغ ساده تجهیز شده ‌اند و به‌ عنوان یک چراغ قوه عمل می ‌کنند.
 • رادیوها: جامپ استارتر اگر به رادیو مجهز باشد می ‌توان از آن خبرهای مختلفی را دریافت کرد. اگر فرد در مکانی زندگی می‌ کند که اتفاقات طبیعی مانند سیل و زلزله بسیار رخ می ‌دهد می‌ تواند با این جامپ استارتر خودرو جان خود و خانواده خود را نجات دهد. البته برای افرادی که دائم در مسافرت هستند نیز می ‌تواند بسیار مهم باشد.
 • پمپ باد: اگر یک جامپ استارتر خودرو خوب داشته باشید و در جاده پنچر کنید. می‌ توانید از این دستگاه به ‌عنوان یک پمپ باد سیار استفاده نمایید.
 • قیمت: بودجه مالی موردی است که در خرید انواع مختلف ابزار و وسایل خودرو در نظر گرفته می ‌شود. بی‌ شک دستگاهی با امکانات و تجهیزات بیشتر از قیمت بیشتری برخوردار است.

 

راهنمای خرید جامپ استارتر خودرو

 

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی جامپ استارتر خودرو برداختیم و درباره کاربرد و ویژگی های آن صحبت کردیم. همچنین نکات لازم برای خرید جامپ استارتر را بیان کردیم تا هنگام خرید دچار سردرگمی نشوید. با خواندن این مطلب دریافتید که جامپ استارتر یکی از تجهیزات ضروری برای خودرو به حساب می آید چرا که می تواند در کمتر از چند ثانیه باعث شارژ و راه اندازی مجدد خودرو شود. بنابراین بهتر است این دستگاه را خریده و همراه خود در خودرو داشته باشید.

حال که تا انتهای مقاله همراه وینکا سرویس بودید؛ بهتر است از محصولات ما دیدن کنید و با خیال راحت برای خرید انواع مانیتورهای فابریک خودرو یا دوربین 360 درجه خودرو، آینه تاشو برقی و … از طریق همین سایت اقدام نمایید.

 

سوالات متداول

 • جامپ استارتر خودرو چیست؟

این وسیله دستگاهی کاملاً الکترونیکی و اتوماتیک بوده که در کمتر از چند ثانیه برق 12 ولتی را به کل ماشین هدایت می‌ کند. در حقیقت جامپ استارترها به عنوان یک پاور بانک که وظیفه ‌اش شارژ مجدد است عمل می ‌کند. برای استفاده از این دستگاه اورژانسی و حیاتی ابتدا به شارژ آن توسط آدابتور پرداخته و سپس کابل ‌های متصل به باطری را به جامپ استارتر وصل می ‌کنید.

 • آیا جامپ استارتر نام دیگری نیز دارد؟

بله این دستگاه را به نام های دیگری همچون: استارتر امدادی، پاور بانک استارتر، باطری کمکی استارتر، باطری کمکی راه انداز، باطری یدکی استارتر،  استارتر ماشین و  استارتر برقی شناخته می شود.

 

 

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *