وبلاگ

آشنایی با انواع دزدگیر خودرو

انواع دزدگیر خودرو

رایج ‌ترین انواع دزدگیر خودرو، سیستمی متشکل از آلارم یا آژیر بوده که با سیم‌کشی به درب‌ ها متصل می‌ شود. با باز شدن درب، سنسورها فعال ‌شده و به قسمت کنترل، گزارش داده می‌ شود. واحد کنترل گزارشی به‌ صورت سیگنال به تمام مجموعه دزدگیر ارسال خواهد کرد. سپس آژیرها و آلارم دستگاه شروع به اطلاع‌ رسانی کرده و صاحب خودرو از سرقت اتومبیل خود مطلع می‌ گردد. البته این اطلاع ‌رسانی بستگی به نوع دزدگیر داشته و از طرق مختلف آژیر، پیامک یا پیام صوتی انجام می‌گیرد. امروزه با آمار بالای سرقت بهترین و درست ‌ترین کار، خرید و نصب انواع دزدگیر خودرو است.

دزدگیر خودرو را می‌ توان از لحاظ ساختار به سه دسته ساده، تصویری و سیم‌ کارتی تقسیم ‌بندی کرد. البته امروزه طبق پیشنهاد کارشناسان میل افراد به خرید پیشرفته‌ ترین نوع دزدگیر که متصل به سیستم ردیاب باشد بیشتر شده است. بنابراین انواع دزدگیر خودرو به‌جهت حفظ امنیت اتومبیل طراحی و تولید شده اند. البته این بدان معنا نخواهد بود که با نصب دزدگیر دیگر نکات ایمنی برای حفاظت خودرو رعایت نشود یا به سخنان پلیس گوش داده نشود.

صاحب یا راننده خودرو علاوه بر بکارگیری انواع دزدگیر خودرو بهتر است هنگام ترک اتومبیل از قفل بودن تمامی درب ‌ها و بالا بودن شیشه‌ ها اطمینان حاصل کند. همچنین امنیت مکانی که خودرو در آن پارک می ‌شود نیز بسیار حائز اهمیت است. ویژگی ‌های اولیه یک دزدگیر خوب این است که بلافاصله بعد از قفل کردن درب توسط راننده سیگنالی برای واحد کنترل ارسال ‌شود تا شیشه‌ ها بالارفته و کاملا بسته شوند. همچنین زمانی که راننده بستن درب‌ ها را فراموش کرد، راه‌ حل یا گزینه مناسبی برای این کار داشته باشد.

 

دزدگیر خودرو چیست؟

مردم جهان هرروز که می‌ گذرد به فناوری جدیدی دست پیدا کرده و از آن بهره‌ مند می ‌شوند. انواع دزدگیرخودرو نیز یکی از همین فناوری‌ ها محسوب می ‌شود. طراحی و ساخت انواع دزدگیر خودرو بعد از ساخت و تولید خودروهای جدید با پیچیدگی‌ های خاص خود بیشتر شده است. هرچقدر خرید خودرو جدید افزایش یابد، بازار خرید انواع دزدگیر خودرو نیز گرم ‌تر خواهد شد. دزدگیر در حقیقت مجموعه ‌ای از سنسورها و آژیرها است که با فعال بودن آن‌ ها در کنار هم امنیت خودرو تأمین می‌ شود. این سیستم امنیتی در زمان نیاز فعال ‌شده و با آژیرهای مشخص آلارم می ‌دهد.

 

دزدگیر خودرو چیست

 

برخی از انواع دزدگیر خودرو به ‌وسیله یک اپلیکیشن یا برنامه روی گوشی تلفن همراه یا رایانه نصب ‌شده و در زمان خطر پیامک یا پیام صوتی ارسال می ‌کند. اکثر کارشناسان جدای در نظر گرفتن نوع، مدل و هزینه دستگاه امنیتی، خرید و نصب دزدگیر به همراه ردیاب را پیشنهاد می‌ کنند. گاهی پیش ‌آمده که تنها صدای دزدگیر، سارقان را از صحنه فراری می‌ دهد. برخی اوقات انواع دزدگیر خودرو مانند قفل پدال و قفل فرمان از سرعت کار سرقت می‌ کاهد. اما متأسفانه بعضی مواقع دزدگیر در مقابل یک سارق حرفه ‌ای کاری نمی‌ تواند از پیش ببرد. بنابراین نصب ردیاب متصل به دزدگیر برای پیدا کردن خودرو، به صاحب اتومبیل کمک‌ شایانی خواهد کرد. قیمت دزدگیرهای موجود در بازار به قدرت و عملکرد آن‌ ها بستگی دارد. اصولاً دزدگیرهای فابریکی که از کارخانه تولیدی روی خودرو نصب می ‌شود از عملکرد بهتری نسبت به دزدگیرهای چینی برخوردار است.

 

چرا باید از دزدگیر استفاده کنیم؟

می‌ توان گفت تقریباً تمام افرادی که مالک وسیله یا چیزی هستند برای مراقبت و نگهداری آن تمام تلاش خود را انجام می ‌دهند. خودرو، منزل مسکونی، مغازه و حتی جعبه جواهرات یا جعبه ابزار جز لوازم شخصی بوده که نیاز به مراقبت و نگهداری دارد.  از طرفی متأسفانه آمار سرقت خودرو و لوازم گران ‌بها در جهان رو به افزایش است. بنابراین برای حفظ این اموال بهتر است بودجه مالی کنار گذاشته ‌شده و دزدگیرهای بادوام و مناسب خریداری و نصب شود.

خودرو نیز جز اموال گران ‌بهای افراد محسوب می ‌شود که در اکثر اوقات بیرون از منزل همراه انسان است. گاهی پیش ‌آمده برای خرید، یا دیدن عزیزی به محله ناآشنا رفته و ناچار خودرو خود را برای مدتی هرچند کوتاه در یک محل ناآشنا پارک کنید. البته سرقت خودرو به ‌منظور دزدیدن کل خودرو نیست، بلکه به حرکت در آوردن یا سرقت قطعات خودرو مانند چرخ‌ ها، ضبط و باند را نیز شامل می ‌شود. بنابراین استفاده از انواع دزدگیر خودرو خیال صاحبان وسایل نقلیه را آسوده خواهد کرد.

 

انواع دزدگیر خودرو

امروزه دزدگیرهای مختلفی با سیستم داخلی پیشرفته در عرصه صنعت خودرو طراحی و تولید شده ‌اند، که هر کدام کارایی و عملکردی جداگانه‌ دارد. در این قسمت از متن به معرفی انواع دزدگیر خودرو خواهیم پرداخت. برای آشنایی بیشتر از این تکنولوژی با ما همراه باشید.

 

 • دزدگیر تصویری

این نوع از دزدگیرها پیشرفته‌ تر از نوع ساده آن هستند. روی دستگاه کنترل دزدگیرهای تصویری یک صفحه ‌نمایش وجود دارد که اتفاقات مربوط به خودرو روی آن به نمایش در می‌ آید. به‌ طور مثال زمانی که ضربه‌ ای به خودرو وارد شود، تصویر یک چکش بر صفحه مشخص خواهد شد. البته کاهش سریع شارژ ریموت و نشان ندادن اتفاقات در زمانی که فاصله زیادی با خودرو دارید از عیوب این نوع دزدگیر است. همچنین برد آلارم آن فقط تا فاصله حدود 100 متر بوده و بیشتر از آن صدایی به گوش نمی‌ رسد. البته در کنار این معایب، برخورداری از قفل کودک و باز شدن هوشمندانه درب خودرو زمانی که به آن نزدیک می‌ شوید از مزایای دزدگیر تصویری خودرو است.

 

دزدگیر تصویری خودرو | خرید انواع دزدگیر خودرو

 

 • دزدگیر ساده

دزدگیرهای ساده اصولاً قیمت پایین ‌تر و ارزان ‌تری نسبت به سیستم‌ های امنیتی دیگر دارد. در صورتی ‌که بر یک خودرو، این مدل از دزدگیر نصب شده باشد؛ به‌ محض  وارد کردن یک ضربه، آلارم آن به صدا در می‌ آید. تا اینجای قضیه بسیار خوب است. اما عیب این دزدگیر وقتی معلوم می ‌شود که خودرو را با فاصله بیش از صد متر از خود، پارک کرده باشید. چرا که دیگر صدای آلارم آن به گوش شما نخواهد رسید. بنابراین مشکل دزدگیرهای ساده برد کمتر از  100 متر آن است.

 

 • دزدگیر سیم‌کارتی

پیشرفته ‌ترین نوع دزدگیر، دزدگیرهای سیم‌کارت خور هستند که به سیستم ردیابی GPS متصل شده و علاوه بر وظایف دزدگیر، کار ردیابی خودرو را نیز در شرایط مختلف انجام می ‌دهند. این نوع از انواع دزدگیر خودرو مزایایی چون قفل کودک، اعلام موقعیت مکانی خودرو و روشن و خاموش کردن ماشین از راه دور را دارد.

دزدگیرهای سیم‌کارت خور با برنامه ‌ای به گوشی تلفن همراه یا رایانه راننده خودرو متصل شده و به ‌صورت آفلاین و آنلاین گزارش لحظه ‌ای مربوط به خودرو را ارائه می‌ کند. همان‌ طور که بیان شد زمانی که اینترنت در دسترس نباشد این دزدگیر به‌ صورت پیامک موقعیت جغرافیایی و مسائل را گزارش می ‌دهد و در زمان دسترسی به اینترنت و روشن بودن آن هشدار به ‌صورت لحظه ‌ای و پیام صوتی اعلام می ‌شود.

 

نکات مهمی که هنگام خرید دزدگیر باید در نظر بگیرید.

از آنجایی‌ که خرید این وسیله با امنیت خودرو در ارتباط بوده و هزینه ‌ای را باید برای آن پرداخت کرد بهتر است با آگاهی کامل اقدام به انتخاب و خرید آن نمایید. در هنگام خرید انواع دزدگیر خودرو باید به نکات مهم و اساسی توجه نمود و باید دانست یک دزدگیر خوب چه ویژگی ‌هایی دارد. این نکات عبارت است از:

 • صدا و آلارم دزدگیر
 • داشتن کنترل یدکی
 • داشتن باطری پشتیبان
 • قابلیت تنظیم حساسیت حسگرها
 • قابلیت اتصال به تمامی سرورهای اینترنتی
 • آنتن دهی مناسب سیستم ردیاب GPS
 • قابلیت روشن و خاموش شدن خودرو و تنظیم با کدهای محرمانه
 • عملکرد خوب به همراه قیمت مناسب
 • کارایی آسان
 • داشتن گزینه power windo
 • حافظه داخلی و حفظ اطلاعات
 • پذیرش کدهای تعریف شده توسط مالک خودرو
 • هشدار هنگام جابجایی خودرو یا روشن شدن در صورتی‌ که درب‌ ها قفل هستند.
 • قابلیت ignition kill
 • قابلیت قفل کودک
 • خدمات پس از فروش و تضمین کالا

 

نکات لازم برای خرید دزدگیر خودرو

 

آیا خودروهای جدید که مجهز به دزدگیر هستند، نیاز به نصب مجزا دزدگیر دارند؟

متاسفانه خودرو داخلی بدون دزدگیر از امنیت بالایی برخوردار نیست. افرادی که خودرو صفر از کارخانه خرید می ‌کنند؛ در ابتدای امر به دنبال راهی برای حفظ امنیت اتومبیل خود هستند. البته شایان ذکر است که تمامی افرادی که در صنعت خودروسازی مشغول هستند نیز از امنیت پایین خودروها مطلع می باشند.

در دهه گذشته کارخانجات ماشین سازی برای جلب رضایت مشتریان تصمیم به طراحی و ساخت دزدگیرهای فابریک خودرو گرفت. این دزدگیرها از مزایای زیادی مانند برد بالا، سازگاری کامل با سیستم برق خودرو، داشتن ریموت تصویری بدون قابلیت کپی برداری، تشخیص باز بودن تمامی درب ‌ها و در نهایت نمایش میزان باقی مانده شارژ باطری، نشانگر ساعت و دمای داخل کابین برخوردار هستند.

اما وقتی فردی خودرو را با قیمت بالا تهیه کند هیچگاه صرفا استفاده از دزدگیر فابریک را نمی پذیرد. بنابراین افراد به دنبال خرید دزدگیری جداگانه از دزدگیر فابریک هستند. گاهی پیش می ‌آید که یکی از دزدگیرها از کار می ‌افتد و دیگر قادر به فعالیت نیست. در این زمان بهترین گزینه داشتن همزمان دو دزدگیر خواهد بود.

به طور مثال بهتر است علاوه بر دزدگیر فابریک خودرو، از قفل پدال یا قفل فرمان استفاده شود. البته امروزه دزدگیرهای متصل به سیستم ردیاب GPS بیشترین درصد پیشنهاد از طرف کارشناسان را به خود اختصاص داده اند. اما بهرحال بهترین حالت، استفاده مجزا و همزمان از انواع دزدگیر خودرو است تا از خطرهای احتمالی پیشگیری شده و صاحبان خودرو با خیال آسوده از وسیله نقلیه خود استفاده نمایند.

 

تنظیم حساسیت انواع دزدگیر خودرو

برای تنظیم حساسیت حسگرها و سنسورهای انواع دزدگیر خودرو باید اول با انواع سنسورهای این سیستم آشنا بود. سنسورها به‌طورکلی به دو دسته سنسورهای شوک یا ضربه و سنسورهای چشمی الکتراسونیک تقسیم ‌بندی می ‌شوند.

آلارم سنسورهای ضربه بلافاصله بعد از وارد کردن ضربه به هر سمت از ماشین یا شکستن شیشه به صدا در می آید. حسگرهای چشمی نیز به‌صورت پیشرفته ‌تر و با امواج صوتی فعال می ‌شوند. برای افزایش یا کاهش حس‌گر دزدگیر خودرو با جزئیات و مجموعه آن آشنا باشید. البته این تنظیمات برای هرکدام از دستگاه‌ های امنیتی متفاوت است.

 

برای تنظیم حساسیت دزدگیر ضربه یا شوک باید مراحلی را سپری نمایید. این مراحل عبارت است از:

 1. اصولاً این حس‌گرها در زیر داشبورد جاگذاری می‌ شوند. منبع آن به شکل جعبه کوچک سیاه ‌رنگ است. در گام اول، باید آن را پیدا نمود.
 2. در گام بعدی صفحه تنظیم جعبه را پیدا کرده و با انگشت خود عقربه تنظیم را به جهت عقربه‌ های ساعت بچرخانید. به این صورت حساسیت دزدگیر خودرو شما افزایش می‌ یابد.
 3. در سومین مرحله دزدگیر باید مورد امتحان قرار گیرد. در چهار گوشه ماشین با دست باز ضربه بزنید و به میزان حساسیت دزدگیر توجه نمایید. در صورت لزوم، تنظیمات مجدد را انجام دهید.

 

نصب انواع دزدگیر خودرو

 

در برخی مواقع مشاهده‌ شده که با کوچک ‌ترین حرکت و ارسال امواج صوتی، آژیر خودرو به صدا در آمده و گاها مزاحمتی را برای اطرافیان ایجاد می ‌کند. در این هنگام بهتر است به تنظیم حساسیت دزدگیر پرداخته و آن را کاهش داد.

این نوع سنسورها معمولاً روی داشبورد قرار دارند. چراغ LED چشمک‌ زن متصل به منبع مرکزی دزدگیر نشان‌ دهنده فعال بودن حس‌گر دزدگیر خودرو خواهد بود. تنظیم سنسورهای حساسیتی این نوع از دزدگیرها نیز مراحلی دارد که باید آن را طی نمود. در این قسمت به توضیح این مراحل می ‌پردازیم:

 1. در مرحله اول باید زاویه دید و ارتفاع چشمی را تنظیم نمود. پیچ کنار چشمی را باز کرده تا به عدسی دست یابید. سپس با آرامی محل قرارگیری را تغییر دهید. باید در نظر داشت به علت حساس و ریز بودن تمامی قطعات، کار باید کاملاً با ظرافت انجام گیرد.
 2. بعد از مشخص کردن محل قرارگیری لنز و زاویه دید به عدد حک ‌شده در کنار چشمی دقت شود. این عدد نشان ‌دهنده بهترین زاویه دید است. البته بهتر است به‌ طور کلی کم کردن حساسیت، به درست کار کردن آن صدمه بزند. بنابراین بهتر است این کار توسط افراد ماهر در این زمینه انجام شود.
 3. تغییرات جامپر قسمت دیگری از تنظیمات سنسورهای چشمی است. با تغییر پالس ‌ها حساسیت سنسورها نیز کاهش می‌ یابد. البته بهترین حالت جامپر حالت پیش ‌فرض آن است.

 

سخن پایانی

طبق آمار به دست آمده از سرقت خودرو هرساله تقریباً چیزی حدود دو میلیون دستگاه خودرو به سرقت می ‌رود. صاحبان خودرو برای اینکه با این خطرات احتمالی روبرو نشوند به دنبال راه‌ حلی مناسب مانند نصب انواع دزدگیر خودرو هستند.

البته باید در نظر داشت که امروزه روی اکثر ماشین‌ های داخلی و خارجی دزدگیر فابریک نصب و کارگذاری شده است. اما در هر صورت مراقبت و نگهداری اموال ارزشمند، یک کار ذاتی بوده و همین امر موجب شده تا مالکان خودرو برای محکم نگه ‌داشتن مال و آسوده کردن خیال خود دزدگیرهای پیشرفته را روی خودرو خود نصب کنند.

برای خرید یک دزدگیر حرفه‌ای باید در ابتدا هدف از خریداری و نصب آن را برای خود روشن نمایید. سپس با کسب اطلاع از کاربرد انواع دزدگیر خودرو و مزایای و معایب آن، دزدگیر انتخاب ‌شده مناسب خودرو خود را از فروشگاه ‌های مجاز تهیه نمایید. هرچند با یادگیری کوتاه‌ مدت می‌توان دزدگیر را نصب کرد، اما از آنجایی‌ که این کار با سیم‌کشی و برق اتومبیل در ارتباط است بهترین کار کمک گرفتن از کارشناسان و افراد خبره خواهد بود.

وینکا سرویس با کارشناسان با تجربه می تواند شما را یاری کند. همچنین شما می توانید انواع تجهیزات خودرو همچون مانیتور فابریک وینکا، دوربین 360 درجه خودرو، قاب مانیتور فابریک اندروید و … را از طریق سایت وینکا سرویس خریداری نمایید و برای دریافت مشاوره با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

 • انواع دزدگیر خودرو در بازار به چند دسته تقسیم می شوند؟

انواع مختلفی از دزدگیرهای خودرو در بازار وجود دارد که می توانید با توجه به نیاز خود یکی از آن ها را خریداری نمایید. در این مقاله به بررسی انواع دزدگیر خودرو پرداختیم و اطلاعات لازم درباره آن ها را در اختیار شما قرار دادیم. انواع دزدگیرها عبارتند از: دزدگیر ساده، دزدگیر تصویری و دزدگیر سیم کارتی

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *